Novinka Rybiček 48 je manuálem na skládání pomalých songů. Necky s černoškou přinesl do videoklipu kolega Pekař

Novinka Rybiček 48 je manuálem na skládání pomalých songů. Necky s černoškou přinesl do videoklipu kolega Pekař

Pokud nový singl kapely Rybičky 48 zaboduje u rádiových dramaturgů, budou se muset kvůli němu zřejmě zvětšit kolonky v tabulkách Národní federace hudebního průmyslu, která mimo jiné sleduje hranost písniček českých kapel v éteru. Nová skladba punk-rockové skupiny totiž nese název Klasický pomalý song, plně zapadající do programového schématu každého dobrého rádia.

Jak je u muzikantů z Kutné Hory pravidlem i tento singl doprovází videoklip režiséra Petra Vince Havlíčka z KHFilmin pojatý s velkou nadsázkou, tentokrát navíc natočený na jeden dlouhý záběr. Za scénářem stojí zpěvák Kuba Ryba. 

Kytarista Rybiček 48 Petr Lebeda říká, že nová skladba je světovým unikátem v podobě detailního manuálu na skládání pomalých písniček. „Je o nás všeobecně známo, že jsme intelektuálové z přesvědčení a už samotný název songu napovídá, že i tentokrát se bereme nesmírně vážně. Naše marketingové oddělení vyhodnotilo, že je třeba vytvořit klasický pomalý song, který v naší tvorbě doposud chyběl. Náš tým specialistů, hudebních teoretiků a kritiků na sebe vzal mravenčí práci a dal dohromady dlouhý seznam základních ingrediencí, ze kterých úspěšné kapely míchají pomalé songy,“ popisuje Lebeda.

Zpěvák Rybiček 48 Kuba Ryba zase dodává, že si kvůli tomuto klipu dokonce koupil nový dům. „Chtěli jsem natočit klip na jeden záběr a tak jsem kvůli tomu koupil nový dům. Alespoň nám odpadly náklady na natáčecí dny, střih a štáb. Z úsporných důvodů tvoří komparz naši kamarádi, kteří se mylně domnívají, že se klipem proslaví a získají role v bohatě honorovaných klipech našich kolegů z branže,“ říká s úsměvem.

„Jelikož je dům nový, musel každý z komparzistů přinést nějaké vybavení do domácnosti. Tímto bych chtěl poděkovat Objevu roku za apartní necky s černoškou,“ uzavírá.

Točení na jeden záběr bylo výzvou také pro režiséra Petra Vince Havlíčka. „Několikrát jsme to celé trénovali, je tam třeba scéna, kdy Kuba projde místností, která se pak musí během třiceti sekund přestavět, přinést do ní bubny a tančící kamarády,“ popisuje režisér. „Na klipu se mi líbí i to, že nebyl tak daleko od reality. Přesně tak to tam totiž na večírcích někdy vypadá. Zachytili jsme něco, co tam kapela opravdu zažívá,“ uzavírá režisér.

Kapelu Rybičky 48 čeká nabité festivalové léto a na podzim pak 115 LET TOUR. Sérii dvanácti koncertů v Česku a na Slovensku uzavře vystoupení 16. prosince ve Fóru Karlín. Po tomto turné naplánovala kapela, zatím časově nespecifikovanou, koncertní pauzu.