ČEŠTÍ STROY ZÍSKALI BRONZ NA MEZINÁRODNÍM SOUBOJI KAPEL V NORSKU. UNIKLA JIM VÝHRA STO TISÍC DOLARŮ!

ČEŠTÍ STROY ZÍSKALI BRONZ NA MEZINÁRODNÍM SOUBOJI KAPEL V NORSKU. UNIKLA JIM VÝHRA STO TISÍC DOLARŮ!

OSLO (Norsko) Česká kapela Stroy vybojovala včera v noci v norském Oslo bronz na světovém finále prestižní soutěže kapel Global Battle of the Bands (GBOB). Během večerního vystoupení v Rockefeller Music Hall za sebou nechala čtrnáct skupin ze zemí jako jsou Velká Británie, Švédsko, Dánsko, Německo, Austrálie, Norsko nebo Řecko.

Stroy, ve kterém se kromě zpěváka Michala Skořepy sešli ještě bubeník Miloš Meier a baskytarista Jakub Antl, tak unikla výhra 100 000 USD, kontrakt s produkcí a vydavatelstvím či management mezinárodního turné. Českou kapelu nakonec přeskočili nizozemští Orange Skyline a vítěz klání Triana Park z Litvy.

Na finálovém koncertě, který sledovalo několik set lidí, měla každá z kapel možnost zahrát pouze 8 minut. V porotě seděli přední skandinávští hudebníci, skladatelé a producenti. Doplnil je frontman britských Firekind. Tedy skupiny, která zvítězila v loňském světovém finále GBOB v Thajsku.

„Ze třetího místa máme radost. Podařilo se nám předat publiku tolik energie, kolik jsme chtěli,“ říká zpěvák Michal Skořepa. „Zásadní bylo pro nás ukázat se před zahraničním publikem. Právě orientace na zahraničí je pro nás od založení kapely prioritou. Samozřejmě jsme chtěli být první, ale bylo tady sedmnáct opravdu skvělých kapel různých žánrů z celého světa a deset z nich klidně mohlo vyhrát. Takže i třetí místo bereme jako úspěch a další důležitý krok na naší cestě,“ doplňuje bubeník Miloš Meier.

„Porotci při vyhlašování oznámili, že rozhodování o prvních třech příčkách bylo velmi těžké. Nakonec se podle svých slov přiklonili ke kapele jejíž zvuk byl nejvíce inovativní,“ popisuje český talentscout a zakladatel portálu Bandzone.cz Michal Novák, který se na finále přiletěl podívat z Prahy.

Organizátory české verze GBOB, kteří se ke světové soutěži (trvající už jedenáct let) připojili teprve podruhé, úspěch Stroye těší. Připomínají, že na medaili ve světovém finále dosáhla i loni česká kapela Doctor Victor, která si přivezla z Thajska druhé místo. „To, že jsme schopni dva roky po sobě poslat do finále kapelu, která se umístí do třetího místa, vypovídá hodně o potenciálu české hudební scény, na což jsme pyšní. Nepochybuji, že o Stroy ve světe ještě uslyšíme,“ říká Miloš Burýšek,, jednatel soutěže GBOB CZ.

V průběhu posledních dvou let, co GBOB působí i v České republice, se českým pořadatelům podařilo registrovat neuvěřitelných 500 kapel různých žánrů, věku i míry profesionality. Pět desítek z nich se loni v boji o postup do celostátního finále utkalo v regionálních kolech, která hostily kluby v Praze, Ostravě, Pardubicích, Mostu, Sokolově a Plzni.

The Global Battle of the Bands je největší mezinárodní klání hudebních skupin, koná se ve více než 35 zemích světa. Soutěž je už od roku 2004 otevřená všem kapelám bez ohledu na věk jejich členů, na žánr, který skupina hraje, a bez ohledu na to, zda jde o profesionální či amatérské muzikanty. Existují jen tři základní pravidla, kterých je nutné se držet - skupiny musejí hrát vlastní muziku, skupina se musí držet živé produkce a velikost kapely je limitována v rozmezí dvou až osmi členů.

STROY:
Pražská kapela Stroy ve složení Michal Skořepa (gtr/voc), Miloš Meier (ds) a Jakub Antl b) vznikla v roce 2011. Zvukem i filosofií odkazuje na syrovost a opravdovost sdělení alternativních kapel devadesátých let. Ovlivněnost jazzem i moderní klasikou jejich hudbě udává specifický rukopis v harmonických postupech, melodiích, i rytmu. Texty reagují na „umělohmotnost“ dnešní doby. Název Stroy znamená opak "destroy" a foneticky pro českého posluchače poukazuje na stav moderního člověka a ponouká ho k návratu k jeho prapůvodním instinktům.

LIKE IT! JOIN US!