Charlie Straight

Charlie Straight
Třinecká skupina Charlie Straight, která vznikla v roce 2006 je známá svým britským zvukem a strhujícími koncerty s maximálním nasazením, díky kterým si získali nespočetné množství fanoušků.

Tahle charismatická čtyřka je často srovnávána se zahraničními kapelami, avšak jejich písničky jsou tak procítěné a originální, že srovnávat je se slavnějšími jmény snad ani nejde. V České republice je málo takových neotřelých a zajímavých kapel, jako jsou právě oni. Netají se ani tím, že chtějí jít do světa. Přesto chtějí zůstat České republice věrní. Často bývají označováni jako objev českého kytarového popu.

Albert Černý je svým zpěvem, výbornou angličtinou a také jako hlavní textař v kapele nepostradatelný. Nedílnou součástí je také baskytarista Jan Cienciala, který zaujme společně s bubeníkem Pavlem Pilchem svojí výbornou hrou na nástroje. V neposlední řadě Michal Šupák, velmi nadaný klávesista a vokalista, který kapele dodává ten správný ‘‘šmrnc‘‘. Celá formace má velice osobité a profesionální vystupování.

Vyrazily jsme na koncert do Vlachovic, odkud přinášíme následující rozhovor.

V poslední době intenzivně pracujete na vašem novém CD. Máte za sebou také několik dní strávených ve švýcarském studiu. Jak nahrávání probíhalo? Objevily se nějaké komplikace?
Johny: Minulý měsíc jsme pracovali na našem albu ve spolupráci s Guyem Fixsenem, dostali jsme se k němu přes Honzu Muchowa, který nám ho doporučil.
Guy Fixsen má přirozenou autoritu, je to supert člověk, který nepotřebuje zvyšovat hlas, nebo se hájit nějakými argumenty. Všechno řekne jako angličan klidným tónem a je prakticky nemožné mu odporovat, nakonec jsme byli rádi, když jsme na jeho rady dali. Pro nás je důležité to, aby producent byl nějaký člověk z venku, což kapela nemůže být, takže svoji roli splnil. Už teď po prvních mixech mám pocit, že to zní jako kapela, kterou bych si já sám osobně rád poslechl. A to je pro mě důležité. Možná to nebude bavit někoho jiného, ale to je normální. Mně se to líbí a jsem spokojený. Spolupráce s ním byla skvělá, nahrávali jsme ve Švýcarsku, protože tam žije jeden náš fanoušek, který tam má velmi dobře vybavené studio. My jsme měli možnost u něj nahrávat, nebyli jsme časově omezení, všichni se o nás dobře starali a rozmazlovali nás. Jedli jsme italská jídla a užívali jsme si to.

Kolik písniček bude na vašem CD?
Johny: Dnes na koncertě zaznělo jedenáct písniček, které se na album určitě dostanou,. Jaká bude však konečná podoba alba není ještě úplně jisté, v březnu ho máme vydat.

Jak se bude nové CD jmenovat?
Johny: Bude se jmenovat Someone With a Slow Heartbeat. Ale je možné, že spadne meteorit, přestane se nám to líbit a vše bude jinak.

CD má vyjít v březnu. Už máte promyšleno kde bude křest a jak bude probíhat?
Albert: Bude to velkolepá show, která vypukne 13. března 2012 v Brně na Flédě.

Jak zvládáte skloubit kapelu společně se školou?
Johny: Já a Albert jsme teď ukončili bakaláře a věnujeme se kapele. Michal studuje v Praze na HAMU.

Na kterém festivalu se vám tento rok nejlépe hrálo, který vám nejvíce utkvěl v paměti?
Albert: Rock for People, byly tam tisíce lidí, koulel jsem se v zorbingové kouli a užívali jsme si to.
Z festivalu máme i krásné fotky od Petra Klappera.

Čím si na cestách krátíte čas v dodávce?
Honza: My máme takový svůj vlastní svět, vedeme diskuse na různá témata, když někdo přijde zvenčí a není do tohoto světa zasvěcen, tak se může docela divit.
Albert: Vytváříme si různé CD, které si pouštíme, čteme si a hrajeme hry…Třeba hru
‘‘ Co tím sleduješ?‘‘
Honza: Hlavně si bereme různé lidi s sebou, protože kdybychom jezdili pořád sami, tak bychom se z toho zbláznili.

Jak na vaše úspěchy reaguje vaše rodina a přátelé?
Honza: Já si myslím, že to jsou naši největší fanoušci, kteří nás podporují už od začátku.
Albert: Já jsem třeba zažil, že to rodině pomáhá. Lidi z širší rodiny, jako je bratranec, babička a tak …nacházejí zalíbení v tom, co děláme a scházejí se třeba častěji než předtím. Máme koncert a moje teta se rozhodne, že tam bude nafukovat balónky. Přijde celá rodina a vidíš, jak s námi spolupracují, jak je tohle všechno motivuje, to že tam bude 400 lidí a všechno bude super. Tohle by mě ani ve snu nenapadlo. Když hraješ s kapelou, tak chceš hrát písničky, koncerty, jezdit po světě, ale nikdy tě nenapadne, že to stmelí celou rodinu.
Nejvíc mě těší to, když přijdou lidi a najdou si v tom něco svého, nějak se toho chytnou, dají si nějaký svůj cíl a jdou do toho s námi. To je to, co mě nejvíce těší, noví lidí v našem týmu.

Co nejraději děláte ve svém volném čase? Nudíte se někdy?
Honza: Já si třeba lehnu na postel, pustím si do sluchátek nějakou muziku a nedělám nic jiného než to, že poslouchám. Myslím si, že to moc lidí nedělá a je to škoda. Teďka většina lidí poslouchá hudbu tak, že si ji pustí k něčemu. Třeba jsou na facebooku, nebo uklízí a k tomu si něco pustí, ale jen tak si sednout a poslouchat, to dělá málo lidí. Já tohle dělám rád.

Máte nějakou negativní zkušenost s fanoušky?
Albert: Naše fanoušky nevnímáme jako negativní, jsou super! Každý je nějaký a to je přirozené. Uvědomuji si, že existuje množství lidí, kteří nás nemají rádi, ale mají na to právo. Pro mě je nejdůležitější to, aby byl člověk upřímný sám k sobě. Vážně.

Za co dokážete utratit nejvíce peněz když nakupujete?
Albert: Úplně za všechno (smích).
Honza: Já si myslím, že některé věci je dobré mít kvalitní, naopak existují věci, které nejsou tak potřeba. Jsem ochoten utratit hodně peněz za věci které si myslím, že jsou dobré, které se mi fakt líbí. Ale zase na druhou stranu nemusím mít všechno.

,,POKUD VÁS NAŠE HUDBA TĚŠÍ, NÁŠ ŽIVOT MÁ SMYSL,,

Více informací na: www.charliestraight.com

Za rozhovor moc děkujeme, přejeme mnoho úspěchů a těšíme se na další setkání.

(Foto: Lukáš Vrtílek/www.charliestraight.com)