Circus Problem: Rozhodně nás nikdo nezastaví!

Circus Problem: Rozhodně nás nikdo nezastaví!

Circus Problem, to jest jedna velká kapitola sama pro sebe. Báječná kapela s velice specifickým způsobem vystupování i neobvyklou kombinací hudebních žánrů. No řekněte sami! Už jste někdy zažili, co se stane, když smícháte balkán, klezmer, pop, swing a dochutíte bluesem či prvky punku? O tom, i o aférách s rozdělením kapely přinášíme interview s frontmanem kapely Jirkou Čevelou.

DWD.cz: Ahoj Jirko.  Hodně se toho o Vás a změnách v kapele poslední dobou napsalo a pro některé z fanoušků nebo lidí, již Circus Problem teprve objevují, je to všechno trochu matoucí. Co se tedy v uplynulém roce na půdě kapely událo?

Jirka: Bylo to dost nepříjemné a nikomu z nás se k tomu nechce vracet.  Ega bohužel dokáží hodně. Je těžké vše shrnout do pár vět. Hádali jsme se. Mně, jako jednoho ze zakladatelů, frontmana a člověka, který do kapely navrážel nejen čas, peníze a veškeré úsilí štvalo, že si nově příchozí diktují pravidla. Zároveň nebyli na koncertech tak často a vše se řešilo formou záskoků. A přitom chtěli mít stejné podmínky jako já, který tam byl stále. Navíc zde byly i snahy mě vyměňovat a přivlastňovat si něco co někdo nevybudoval, a to přerostlo až v konflikt, kdy jsme se lidsky rozešli. Založil jsem kapelu a její název si i zaregistroval, a o tom všichni věděli. Snažili se ze mě značku dostat a pod sliby společné spolupráce mě tlačili k rozložení sil tím, že bude více vlastníků značky. Jenže to už mě dávno plánovali vyměnit a měli dokonce zajištěnou náhradu. Mě se to samozřejmě doneslo a to byl konec spolupráce s bývalými členy kapely. Po tom všem jsem moc rád, že mám kolem sebe jiný tým, se kterým si rozumíme a vše je takové příjemnější. Moje skladby, které jsem složil, mi zůstaly a Circus Problem funguje se stejným repertoárem a  v duchu, v jakém hrál vždy.

DWD.cz: Žánrové škatulkování je taková oblíbená i neoblíbená skutečnost, kterou si muzikanti vybírají svůj směr. V případě Circus Problem je hudební zaměření hodně pestré. Jak se sami jako muzikanti definujete? 

Jirka: To vlastně nikdo pojmenovat neumí. Máme na tuhle otázku odpověď přímo ze života. Jednou se nás jeden starší a hudebně znalý pán ptal, co to vlastně je? Není to prý ani „čistý balkán“ (o to jsme se mimochodem ani nikdy nesnažili), ani úplně klezmer. Disco to taky není, pop ani dechovka už vůbec ne, tak co tedy? No a sám si odpověděl: Je to prostě Circus Problem. Neřekl jsem mu na to tehdy nic, jen jsem se usmál a tiše souhlasil. 

DWD.cz: Říkává se, že každý začínal v punkové kapele…vaše vystoupení bývá ale nejen hudební zážitek. Jak k tomu člověk přijde, že z ničeho nic dojde k takovému živlu jako je Circus Problem?

Jirka: To je to něco, co nás drží při životě. Prostě to musí být tak, jak to je. Vysvětlit to neumíme. Samozřejmě začátky byly velmi punkové. To nejdůležitější, na co jsem já osobně jako frontman dbal bylo snažit se o performance, kterou si lidi zapamatují. 

DWD.cz: Hrajete od roku 2012, což už je nějaký ten pátek nazpátek. Když jste kapelu zakládali, tušili jste, co z toho uvaříte? Jaký úspěch je pro Vás dosud tím nejcennějším?

Jirka: Jasně, že člověk vždy touží, aby to s kapelou minimálně šlapalo na úrovni, že vás aspoň někdo chce poslouchat. My rádi experimentujeme a bavíme lidi, v tom to možná bude. Myslím, že nejcennější úspěch je dobře zahraný koncert a to, že na vás lidi chtějí přijít znovu. Původní plán byl dělat vlastní tvorbu (v tom jsme se bohužel taky rozcházeli s některými bývalými členy). Ten vývoj měl být vždy hlavně podívaná a to se snad daří. 

DWD.cz: Po všech těch kapelních změnách máte určitě chuť udělat další krok. Chystáte desku, videoklip, nebo všechno ještě podléhá přísnému utajení?

Jirka: Rozhodně nás nikdo nezastaví, i když je "nový" rozjezd těžší.  Makáme a máme novinky, které už občas hrajeme, brzo něco vyjde, ale nechte se překvapit.