DĚTEM HROZÍ NĚKDY NEBEZPEČÍ OD TĚCH NEJBLIŽŠÍCH. UPOZORŇUJE ANNA K. VE SPOTU, PRO KTERÝ NATOČILA NOVOU PÍSNIČKU

DĚTEM HROZÍ NĚKDY NEBEZPEČÍ OD TĚCH NEJBLIŽŠÍCH. UPOZORŇUJE ANNA K. VE SPOTU, PRO KTERÝ NATOČILA NOVOU PÍSNIČKU

Praha Populární zpěvačka Anna K., skladatel Tomáš Vartecký a textař Ivan Hlas vytvořili společně píseň k projektu upozorňujícímu na děti, které se mohou ocitnout v krizové situaci. Výsledkem je skladba Nešeptej. Ta má za cíl oslovit nejen děti, které potřebují pomoc, ale i jejich rodiče. Ti totiž často nebezpečí nepoznají nebo jej dokonce podceňují.

K písni, ve které se k hlasu Anny K. přidávají děti z Kühnova dětského sboru, vznikl zároveň video spot. Zachycuje situace, se kterými se děti mohou setkat doma, ve škole nebo na internetu a které je mohou vážně ohrožovat. Hlavní role se ujala herečka Martina Preissová, závěrečnou výzvu namluvil Ivan Trojan.

„Na konci minulého roku mě oslovil režisér Tomáš Krejčí a požádal mě o pomoc. Stál u zrodu projektu, který má za úkol upozornit na nebezpečí, které dětem hrozí nejen od okolí, ale také od těch nejbližších. Lidé, kteří se tímto programem zabývají, dostali nápad, požádat nějakého populárního muzikanta, aby jim věnoval na toto téma píseň. K té měli následně v plánu natočit videoklip, jenž by oslovil jak děti, tak jejich rodiče. Napadla jsem je prý jako první já,“ říká s úsměvem zpěvačka Anna K.

„Když mi Tomáš Krejčí zavolal, zda bych do toho šla, neváhala jsem. Přestože nejsem sama rodič, děti miluju a myslím si, že je povinností nás všech dospělých  jim pomáhat ze všech sil,“ zdůvodňuje, proč na nabídku kývla.

Dlouho podle svých slov přemýšlela, jak decentně ztvárnit text, ve kterém se objevuje domácí násilí, život dětí v nevhodných podmínkách, šikana v běžném životě nebo na internetu či sexuální zneužívání. Na hudbu Tomáše Varteckého napsal text Ivan Hlas.

„Chtěla jsem se maximálně vyhnout přehnanému patosu. Myslím, že jsem dostala skvělý nápad, oslovit svého dlouholetého kamaráda Ivana Hlase. Je to nejen úžasný textař, citlivý kluk, ale i otec pěti dětí. Text napsal podle mne velmi silný a krásný. Mám z něj radost, byla to skvělá volba,“ říká zpěvačka.

„V celé téhle věci jde o to, aby se děti nebály o svých problémech mluvit nahlas a aby se jim rodiče naučili pozorně naslouchat. Dítě totiž za nimi v problémech přijde často jen jednou. Pokud ho odbydou, možná si ani neuvědomí, jakou dělají chybu. Může totiž jít o velmi vážnou věc, která ohrožuje jejich další vývoj nebo dokonce celý život,“ doplňuje Anna K.

S tím souhlasí i Klára Čížková z Nadace rozvoje občanské společnosti, která za vznikem spotu stojí. „Důvěru je třeba budovat, a pokud dítěti dáte najevo, že jejich hádka s kamarádem je pro vás malichernost, tak se vám příště možná nesvěří s tím, že je šikanované. Dětem se vyplatí naslouchat,“ vysvětluje.

Odpověď na to, s čím chtějí děti nejčastěji pomoct, hledal nedávno mezinárodní průzkum mezi evropskými linkami bezpečí v on-line komunikaci. Z něj vyplývá, že dětem v ČR bylo loni nejčastěji ubližováno doma (52 procent) a nejvíc vlastními rodiči (49 procent). V e-mailech bylo nejfrekventovanější téma špatných vztahů s matkou. Na dalších místech byly deprese, psychické týrání, vztahy s otcem, sebevražedné myšlenky, sebepoškozování a teprve za tím vším šikana a fyzické týrání.

Doplňující informace
Hudební spot byl natočen v rámci programu Včasná pomoc dětem. Jedná se o nový  grantový program Nadace rozvoje občanské společnosti financovaný z prostředků VELUX Foundations. Program je v České republice zaměřený na pomoc ohroženým a znevýhodněným dětem do osmnácti let věku ve dvou prioritních oblastech: Krizová pomoc, krizová centra a Služby rané péče.

LIKE IT! JOIN US!