Die Antwoord na Rock for People 2017 jednou z hvězd. Kde se vzalI?

Die Antwoord na Rock for People 2017 jednou z hvězd. Kde se vzalI?

Rock for People jako každý rok i letos přiváží bomby z celého světa a letošní ročník je důkazem faktu, že náš nejprestižnější festival na svých hvězdách rozhodně nešetří. Trojka Die Antwoord přinese návštěvníkům ročníku RFP 2017 opravdu netradiční zážitek ze světa muziky, kterou si před dvaceti lety dokázal jen málokdo představit.

Trio Die Antwoord vzešlo z předměstské čtvrti mimo hlavní kulturní centra Evropy a Ameriky a své kořeny dokázalo přetavit v mezinárodní fenomén: ¥o-landi Vi$$er, poťouchlá vyzývavá barbína s podivnými choutkami a nezaměnitelným hláskem, Ninja, pokérovaný rapper s vizáží týpka, který užzkusil v životě úplně všechno a jejich parťák GOD (dříve známý jako DJ Hi-Tek), schovaný u pultu za nijak sympatickou maskou.

Na kontě mají celkem čtyři studiová alba a třináct videí, z nichž každé znamenalo porušení všech tabu, které obvykle před umělce staví prudérie, umělecké tradice a konvence. A také desítky miliónů zhlédnutí. Die Antwoord si svojí přímočarostí a ochotou mluvit otevřeně a bez skrupulí tam, kde se obvykle mlčí, získali milióny příznivců po celém světě. Ke schopnosti provokovat a znepokojovat umí přidat humor, k hudební údernosti a barevné opulentnosti také obrovskou energii a profesionalitu.

Kořeny Die Antwoord (což v afrikánštině znamená odpověď) leží v jihoafrickém Kapském Městě, ve specifické subkultuře zef, mixující ve své současné hudební odnoži rave a hip hop. Co je zef, tak jak jej Die Antwoord dotvořili a představili světu, definovala později Yo-Landi lapidárně: Zef znamená, že jsi chudej, ale šik. Nejsi bohatej, ale jsi sexy a máš styl….Ninja, vlastním jménem Watkin Tudor Jones, křižoval jihoafrickou hip hopovou scénu v řadě dnes již pozapomenutých kapel. Poflakoval jsem se kolem, byl namočenej do muziky i řady dalších performancí, ale pořád jsem čekal na tu správnou odpověď (die antwoord)… Ta se nakonec objevila: dal se dohromady s Yo-Landi a producentemDJ Hi-Tekem a jejich debut $O$ byl předzvěstí mezinárodního fenoménu Die Antwoord. Ten definitivně odstartoval videem k tracku Enter the Ninja, připraveným v roce 2009 ve spolupráci s filmovým režisérem Robertem Malpagem. Jeho uvedení na YouTube se stalo virálním hitem a katapultovalo kapelu na výsluní. Jejich fanoušky se stali i David Lynch, Neill Blomkamp nebo David Fincher. Mimochodem počet zhlédnutí tohoto tracku se v současnosti blíží k 55 miliónům.