Duo Tegan and Sara v Praze: Dřív jsme byly příliš tvrdohlavý!

Duo Tegan and Sara v Praze: Dřív jsme byly příliš tvrdohlavý!

Identická kanadská dvojčata Tegan a Sara už 3. listopadu zavítají do pražského Roxy se svým chytrým indie rock popem. Ještě než se představí českým divákům, zeptali jsme se Tegan na pár otázek, na které si odpovědi nevygooglíte!

Jak naše teta Wiki správně povídá, duo Tegan and Sara tvoří identická dvojčata Tegan Rain Quin a Sara Keirsten Quin, jež svou hudbou obohacují naše CD a následně i mp3 od roku 1998, kdy se v kanadském městečku Calgary rozhodly vytvořit kapelu. Osud k nim byl poměrně štědrý. Po několika demáčích a nezávisle vydaném albu Under Feet Like Ours se dostaly pod křídla managera samotného Neila Younga, se kterým podepsaly smlouvu na desku. Tou byla This Business of Art. Úspěch se otočil správným směrem, nenechal na sebe dlouho čekat a dorazil! Následovala další alba, jako jsou If It Was You (2002), So Jealous (2004), The Con (2007) a Sainthood (2009). V letošním roce nám dámy představily album Heartthrob, kterým své fanoušky rozhodně nenechaly na pochybách!

Jejich texty jsou velmi intimní a osobité, mohou být srdceryvné a člověk, který zná jejich význam, by slzu v oku neudržel (I'm coming around, coming around, Nobody likes to but I really like to cry, Nobody likes me, Maybe if I cry, Spelled out your name and lists the reasons, Pain of heart, Don't call me back..., skladba The Con), ale taky umí být sexy, dravé a vyzývavé (It's not just all physical, I'm the type who won't get oh so critical, So let's make things physical..., skladba Closer) a skvěle se proplétají s příjemnými, někdy skočnými a někdy tesklivými melodiemi stejně tak, jak to jednoduše chodí v životě.
Ze škatulky "Osobní" lze vyhrabkat jen to, že se obě slečny hlásí ke své lesbické orientaci... Další informace už nám nasdílela samotná Tegan.

Proč vystupujete jako Tegan & Sara a nevybraly jste si třeba nějaký pseudonym?
Když jsme začaly v roce 1998, měly kapelu s názvem Plunk, ale v posledním roce školy jsme se přihlásily pod našimi jmény do hudební soutěže, kterou pořádala naše univerzita. Vyhrály jsme a od té doby vystupujeme právě takto. Myslím, že nejsme opravdová kapela, ale spíš dvě spolupracující skladatelky, a proto se domnívám, že má největší smysl vystupovat jako Tegan and Sara. Dalším důvodem, proč jsme se rozhodly právě takto, je fakt, že píšeme hudbu samy o sobě, takže název kapely by mohl být zavádějící a našemu osobnímu pohledu vzdálený.

Jak vůbec tvoříte muziku? Která z vás píše texty, která hudbu...
Obě píšeme, ale samostatně. Například já (Tegan pozn. red.) tvořím doma, začnu si pohrávat s kytarovou nebo klavírní linkou a následně začínám tvořit vokální melodie, které mě napadnou při hře. Najednou narazím na něco, co mě inspiruje a pak utíkám hned nahrávat.
Texty přicházejí jako poslední. Často se stává, že pošlu Sáře nějaký podnět nebo nějakou myšlenku, kterou třeba nemohu dokončit sama. A pak se spoléhám na spolupráci s ní.

Bylo pro vás težké prorazit? Jak vás vnímali lidé ve vašich začátcích?
Naše cesta byla tak moc dlouhá, že jsem neměla nikdy pocit, že právě Tady a Teď jsme se staly slavnými. Každý rok, s každou novou desku a každým novým turné vidíme, jak naše "kapela" stále roste a roste velmi přirozeným způsobem. Heartthrob(sedmé studiové album pozn. red.) nás zcela jednoznačně katapultoval do mainstreamu tak, jak jsme to ani jedna neočekávaly, ale postupně jsme se v tom začaly více orientovat. Ale z větší části mám stejný pocit, jako jsem měla ve svých 20 letech.
Když jsme začínaly, reakce lidí byly kladné a všichni nás podporovali. Naše smlouva byla podepsána u nahrávací společnosti Neila Younga (Vapor Records pozn. red.), takže myslím, že nás lidé brali dost vážně, ale zároveň čekali, co budeme podnikat dál. Cítili z nás zřejmě něco zvláštního, ale byly jsme dost mladé a musely jsme se dostat ven, cestovat a růst podle svého a projít si určitou cestou, abychom mohly zjistit, jak uspět. Byly jsme příliš tvrdohlavý na to, abychom někomu dovolily nám ukázat, JAK věci dělat správně. Musely jsme to prostě udělat samy podle svého.

Jaké jsou vaše hudební plány do budoucnosti?
Budeme na turné, které potrvá do Vánoc roku 2014. A doufejme, že příští rok bude ještě rok Tegan a Sary! :) Prostě plánujeme spoustu vystoupení, další videa a DVD a také bychom chtěly v příštím roce více spolupracovat s jinými umělci. A dále máme v rukávu pár překvapení pro fanoušky! A v té daleké budoucnosti doufáme, že přijde nové T&S album.

Jaká hudba a umělec vás v životě nejvíc ovlivnil?
Ovlivnily nás velké ikony osmdesátých let. Milovala jsem grunge a taneční hudbu 90. let. A teď ráda sleduji to, co se děje na scéně v indie pop, dance, elektronice a mainstreamu.

Jak by vypadala vaše vysněná „Země Nezemě“?
Vlastně přesně tak, jak to byla líčena. :)

Co vás napadne, když se řekne Česká republika?
Napadne mě: ANO! Nemůžu se dočkat, až se tam dostanu, protože o České republice toho vím opravdu málo. Nicméně jsme slyšely od muzikantů, kteří zde vystupovali, jenom a jenom super věci. Naším cílem je ji poznat, co nejvíc to jen půjde a následně odehrát skvělou show! Bereme naši celou kapelu a výrobou! Chceme, aby to byla zábavná přehlídka a mix našeho nového a starého materiálu! A taky doufáme, že se sem vrátíme častěji!

Nenechte si ujít povedené duo Tegan and Sara! Roxy, Praha, 3. 11. 2013 v 19:00 místního času! ;)