Filmový žvanec žije!

Filmový žvanec žije!
Filmový žvanec - Nabídnout prostor amatérským filmařům pro vzájemnou komunikaci s širším okruhem diváků. Umožnit publiku podílet se na tvůrčím procesu a narušit tak striktní hranice mezi producenty a konzumenty. Vyzdvihnout půvab a jedinečnost amatérské filmové produkce. Buďme naivní a nedokonalí, sluší nám to!

Amatérská filmová tvorba je v současné době ve velkém rozkvětu. Díky progresivní a vysoce interaktivní povaze nových médií, která se stávají stále srozumitelnější a přístupnější prostým technologickým laikům, lze snadno vytvářet artefakty, které mění tradiční výrobní schéma producent - konzument. Všichni se stáváme tzv. prozumenty, hybridními směskami obou těchto doposud oddělených rolí. Tento trend však zároveň vyvíjí tlak na amatérské autory a nutí je k postupné profesionalizaci. My však chceme i nadále hodnotit filmové vyprávění především podle originality příběhu a jeho neotřelého zpracování a nikoliv podle technické a produkční vyspělosti. Amatérská tvorba si zachovává svůj skutečný půvab právě díky své nedokonalosti a jisté naivitě. Naše iniciativa se snaží tyto vlastnosti zdůrazňovat a dále rozvíjet.


O co jde?
Název "Filmový žvanec" nese jak festival, tak i tato webová platforma, jež bude po skončení akce sloužit k další propagaci tvůrců a jejich komunikaci s publikem. Celý projekt se zaměřuje na amatérskou filmovou tvorbu a snaží se zdůrazňovat její kvality a přednosti. Naším cílem je otevřít prostor skutečným amatérským a nezávislým filmovým tvůrcům, kteří mají originální nápady, ovšem postrádají dostatečné technické a organizační zázemí nutné k jejich masovému prosazení. Festivalový večer se uskuteční v březnu příštího roku (2012) a představí nejlepší z přihlášených filmů, které vybere odborná porota. Po zhlédnutí všech snímků zvolí publikum nejúspěšnější dílo večera, které spolu s dalšími dvěma níže umístěnými snímky získá věcné ceny od sponzorů festivalu. Následovat bude party s živou či reprodukovanou hudbou.


Koho hledáme?
Hledáme amatérské autory, kteří myslí neotřele a mají svou tvorbou, co sdělit. Hledáme filmaře, kteří se nebojí předstoupit před kritické publikum a prodiskutovat otázky své tvorby. Hledáme však také diváky, kteří se neostýchají vyjádřit své myšlenky a pustit se do polemiky s tvůrci. Hledáme publikum, které dokáže ocenit příběh a originalitu i přes technologické a jiné nedostatky. Stojíme o všechny ty, kteří se chtějí bavit a nepotřebují k tomu žraloky, tyranosaury a různé modrobytosti.
O co hrajeme?
Filmy vybrané pro festivalový večer se budou na místě ucházet o přízeň diváků. Divácké hlasování určí nejlepší film, jehož tvůrce si spolu s dalšími dvěma níže umístěnými odnese věcné ceny od sponzorů festivalu FotoVideo a Hell.cz.


Jak funguje web?
Kliknutím na tlačítko Přihlas film na slideshow webu je možné přihlásit konkrétní snímek na festival. Odborná porota z přihlášených snímků vybere ty nejlepší, které budou následně tvořit program festivalového večera. Všechny akceptované filmy, bez ohledu na to, zda byly uvedeny na festivalu, nebo nikoliv, budou zařazeny do katalogu této internetové platformy v sekci Filmy a Autoři. V této souvislosti vznikne i profil konkrétního autora. Festivalové snímky budou zveřejněny až po festivalovém večeru. Jednotlivé filmy na webu budou hodnoceny diváky pomocí klasického schématu pěti hvězdiček. Toto hodnocení se bude přepočítávat do jemnějšího a přesnějšího hodnocení v podobě procentuálních bodů, které budou zobrazeny u každého snímku na zelené visačce. Filmy, které se na festivalu objeví, budou mít v popiscích uvedeno i hodnocení poroty.


Podpořte nás
Pokud se Vám náš projekt líbí a rádi byste se, byť jen malou měrou, přičinili na jeho chodu, můžete nám pomoci s propagací. Stačí, když budete sdílet adresu www.filmovyzvanec.cz na Facebooku či jiných sociálních sítích, např. s komentářem: „přihlas svůj film na amatérský filmový festival“, nebo jednoduše doporučíte tuto akci svým známým. Pokud máte k dispozici tiskárnu, prosím, vytiskněte několik těchto plakátů a vyvěste je na své škole a všude tam, kde by mohly najít svého adresáta (odkaz na plakát umístíme v půlce ledna). Jestli chcete nabídnout jiné možnosti spolupráce pište na email: filmovyzvanec [zavináč] gmail [tečka] com. Za každou takovou Vaši laskavost budeme velmi vděční. Děkujeme.

 

Historie festivalu
Festival Filmový žvanec konaný v rámci projektu Think Big volně navazuje na stejnojmennou akci realizovanou totožným organizačním týmem v červnu 2008. Tehdy se v klubu Raf na Hanspaulce sešlo na 70 diváků, kteří zhlédli snímky sedmi amatérských autorů. Některé z těchto filmů jsou nyní k dispozici na těchto webových stránkách v sekci Filmy a Autoři. Hlavní cíl naší aktivity, tedy poskytnout prostor amatérské tvorbě a podnítit plodnou diskuzi, se během uplynulých let nijak nezměnil. Současný Filmový žvanec tedy v podstatě rozvíjí a prohlubuje myšlenky původního projektu.

 

facebook akce: www.facebook.com/filmovyzvanec

web akce: www.filmovyzvanec.cz