Hysterical Naked a jejich nový (kontroverzní) klip Sad King Billy!

Hysterical Naked a jejich nový (kontroverzní) klip Sad King Billy!

Hudebními kritiky chválená kapela Hysterical Naked, která patří k objevům české hudební scény, natočila kontroverzní klip ke své nové písni Sad King Billy. Ta vznikla v produkci známého hudebního inženýra a producenta Escona Waldese, který mimo jiné už spolupracoval se jmény jako David Koller, Kamil Střihavka, Toxique nebo Charlie Straight!

Kapela Hysterical Naked, která vznikla v roce 2011 v Brně, se pohybuje se v prostoru chytrého progresivního rocku a chytlavého rock'n'rollu s důrazem na hudbu samu.

Proplétání žánrů vytváří originální zvuk skupiny a její charakteristický styl, doplněný výrazným zpěvem a vokály. Hudebně se Hysterical Naked přibližuje k stylům kapel jako Pink Floyd, Radiohead, Simon & Garfunkel či Red Hot Chili Peppers. Současně se snaží o moderní výraz a experimentování se zvukem.

Producent Waldes skladbě vdechl současný, neoposlouchaný moderní zvuk. Nezvyklé aranžmá písně doplňuje poněkud krvavý klip s překvapivě vtipnou pointou. Píseň Sad King Billy má na poměry současného středního proudu nezvykle nevtíravé tempo. Pečlivé aranžmá si vyžádalo několikatýdenní práce. Kontrast mezi slokou a refrénem vytváří originální dynamiku. Právě stavba písně možná může lehce připomínat slavnou Comfortably Numb od Pink Floyd. „Pink Floyd jsou pro mě tím největším hudebním vrcholem, a proto je možné, že v některých našich věcech je vidět inspirace jejich hudbou. Nicméně o konkrétní inspiraci přímo v jedné z jejich skladeb se v žádném případě nejedná,“ říká autor písně Jiří Maršálek. Ten se také ujal režie klipu, který vznikl na jeden zátah během 26 hodin! Jako kulisa natáčení posloužila nemocnice v Brně-Medlánkách, hřbitov na Králově Poli a jedno nejmenované pole nedaleko Brna.

Samotnou inspirací ke vzniku skladby byla postava Smutného krále Billyho z románu Dana Simmonse Hyperion. Tato vedlejší postava mi zničehonic začala splňovat veškerá kritéria toho "vševědoucího soudce", jenž má pomyslnou schopnost relevantně seřadit umění dle hodnoty,“ říká Maršálek.

Příležitost poslechnout si píseň Sad King Billy naživo bude ve středu 22. května 2013 od 20 hodin v pražském Hard Rock Café, kde Hysterical Naked pokřtí své debutové CD Inferior Specimen for More. Jako předkapela vystoupí formace Airfare. Vstup je více než příjemný... volný. :)