Jak Fiha dostala Agátu do svého klipu?

Jak Fiha dostala Agátu do svého klipu?
Na kapelu Fiha je v poslední době poměrně dost často upozorňováno. Tato ostravská partička se dostala do Medúzy, kde několik týdnů držela první místa s klipem k písničce Angry. Stihli také pokřtít desku, natočit nový klip a stále se snaží dostat do rádií. Na svém úspěchu pilně pracují, plní si své cíle a přání. Tím největším snem je, že by si jejich písničky zpívaly miliony lidí po celém světě. Což se díky jejich agnlickým textům splnit dá. Už jste viděli jejich nový klip k písničce Family, ve kterém si zahrála Agáta Hanychová?

Kdy a jak jste vznikli?
Název kapely FiHa existuje asi od roku 2005. Potkali jsme se v pěveckém sboru Tensing, kde jsem koketovali s myšlenkou na vlastní kapelu. Po pár vydařených koncertech jsme to začali brát vážněji. Přišly soutěže, nahrávání dema, první videoklip...no a pak i personální změny! Od léta 2010 už ale hrajeme v ustálené sestavě a dá se říct, že se nám docela daří.

Co znamená váš název Fiha?
Nic složitého. Je to složenina jmen Filip a HanS.

Co je pro vás ten největší úspěch?
Ještě před rokem by se odpovídalo jednodušeji...dnes už se vybírá hůř. Můžeme jmenovat festivaly Colours of Ostrava, Rock for People nebo skvělý koncert v roli předskokana Ewy Farné. Úspěšný byl taky náš první singl Angry, který celé léto vedl hitparádu rádia Kiss a videoklip k němu po čtyřech týdnech na prvním místě postoupil do Zlaté Medúzy. Pokud to myslíte do budoucna, jednoznačně největším úspěchem by bylo, kdyby si miliony lidí na zemi zpívaly naše písničky...to by bylo fakt super!! :-D

Před pár dny se na veřejnost dostal váš nový klip Family, něco nám o něm povězte?
Family je poměrně stará písnička, evergreen FiHa koncertů :-D, a jednoznačně jsme si řekli, že ji musíme vydat buď teď nebo už nikdy. S námětem na klip přišel Jakub Machala, režisér prvního klipu Angry. Videoklipem se chce každá kapela samozřejmě zviditelnit. Zásadní otázkou tak bylo, zda do klipu investovat a do role učitelky sehnat známou tvář, nebo udělat levnější variantu s neznámou herečkou. Nakonec jsem si s klukama vymysleli Agátu :-D a nechali na naší manažerce, jestli to zvládne zařídit.

Určitě mnoho lidí zajímá, jak jste s dostali k Agátě Hanychové. Jak tedy?
Nebudete tomu věřit, ale zkontaktovali jsme Agátinu manažerku, domluvili se na podmínkách, počkali zda Agáta schválí scénář a pak už jsme mohli vesele točit.Jak jste na tom v těchto chvílích s klipem In the Short Time?
Klip In the Short Time měl něco jako předpremiéru na křtu Family. Teď pracujeme na „radio edit“ písničky. Je třeba ji zkrátit, protože pro média je moc dlouhá. Klip je natočený a zatím sestříhaný na dlouhou verzi. Uvidíme, jak a jestli ho zkrácení změní. Myslím si ale, že vizuálně je klip moc povedený a fanoušci se tak mají určitě na co těšit!

V poslední době se dost objevujete v televizi, v Medúze se dokonce držíte na předních místech. Jaký z toho máte pocit?
Rozhodně máme radost, začíná se zúročovat poměrně náročná zákulisní práce. Horší je, že na lidi v okolí to působí tak, že už jsme vlastně strašně slavná kapela, která šíleně jede. Přitom se toho vlastně moc nezměnilo. Na festivaly nás pořád nechtějí, v televizi nás nezahrají...mladé, neznámé kapely to v ČR nemají zrovna nejlehčí. Tím samozřejmě nemyslíme jen sebe!! Ale snažíme se nefňukat a makat.

Co je teď vaším hlavním cílem?
My jdeme vždycky po krátkodobých cílech. Chtěli jsme se dostat do Medúzy, to se nám nakonec povedlo! Dokonce jsme ji čtyři týdny vedli. Teď „bojujeme“ s českými hudebními stanicemi. Už delší dobu se snažíme dostat na jednu ze dvou českých hudebních stanic. Z té druhé ani neodepsali... Tento cíl zůstává, stejně jako snaha dostat naše písničky do rádií. A dva koncerty týdně je pro začátek, myslím, taky dobrý cíl!:-)

Kam můžete své fanoušky pozvat?
Akce stále přibývají, takže bych fanouškům doporučil sledovat naše profily na Facebooku, Bandzone nebo webové stránky www.fihaband.com. Nejblíž je asi 24.3 Opava a 3.4 Havířov. Chystáme taky koncert v Praze, na datu se zrovna pracuje. Kromě FiHa hraní připravujeme na duben koncert pro pana Neckáře. Veškeré info najdete určitě včas na výše zmíněných odkazech.