Jakub Černý a Sabina Ludányiová spojili síly a pouští do světa píseň Ve dvou!

Jakub Černý a Sabina Ludányiová spojili síly a pouští do světa píseň Ve dvou!

Energická nátura Jakuba Černého se spojila s jemnou nenuceností Sabiny Ludányiové a vznikla píseň, která vám po prvním poslechu nedá spát. Tvoří ji prostá avšak důrazná melodie, která spolu s procítěným textem a chytlavým refrénem, který má hlavu a patu (a to je dnes podiv), nenechá vaše uši na pokoji a budete si ji muset hmm-kat celý den. Abyste alespoň něco věděli o jejích autorech, vyzpovídali jsme je jen a jen pro vás ;)

Jakub Černý je sice domašínský sólový kytarista a zpěvák, ale rád se druží. Věnuje se proto řadě projektů, v nichž spolupracuje s mnoha hudebními nadšenci, jako je on. Je sice ve znamení váha-vém, ale to mu nebrání se do všeho vrhnout šíleně a rovnou po hlavě. Naposledy byl viděn v přítomnosti Matta Diesela (kytarista Sabrage, pozn. red.) a cajonistky Šárky Dohnalové, s nimiž tvoří trio s názvem – nečekaně, držte si kloboučky! - Tryjo. Pokud jste je spatřili, sláva vám, protože nyní víte, kam zajít příště.
Díky své vytrvalosti a chuti se posunovat dále není divu, že narazil na mladou benešovskou zpěvačku Sabinu Ludányivou. Sabča je na svůj poměrně nízký věk už taky pěkně protřelá bary a kluby, ve kterých – pokud českobudějovická vysoká škola dovolí – vystupuje. I ona si prošla pár hudebními projekty, které zahrnovaly více lidí než ji samotnou, přestože jí to sólově šlape velmi dobře. Pravidelně však vystupuje (spolu se svou tmavou kytarou značky Yamaha APX500) v hudební skupině PULS. V oné skupině vystupuje i klávesista Patrik Stoupa, s nímž měla krátké, avšak velmi povedené duo – též nečekaně, ale přeci – Duo Vadis.
Více nám o sobě, písničce i o jiném prozradili v následujícím rozhovoru.

 

Kam byste zaškatulkovali hudbu, kterou tvoříte?
S: Je celkem těžké to někam zařadit, ale první co mě napadlo, byl folk-pop.
J: To škatulkování je děsná věc. Každý bývá většinou ovlivněn různými styly a myslím, že dnes je takřka všechno takový mix všeho. Každopádně to asi lze papírově zahrnout pod „POP“ s nějakými vlivy folku, rocku, rock´n´rollu apod.

Jak se vaše cesty vůbec setkaly?
J: To je docela krásnej příběh. Uspořádali jsme pro kamarády menší koncert v mé rodné Vlašimi a napadlo mě se podívat po někom žánrově podobným z okolí. Projel jsem internet, poslechl desítky kapel a interpretů na internetu, než jsem narazil na Sabču a už jsem nechtěl slyšet nic jiného. Takže jsme se vlastně seznámili přes internet :D .

Jak se zrodil nápad na společný projekt?
J: Abych pravdu řekl, nějaký ten duet mi vrtal hlavou už delší dobu a Sabča byla ideální obětí. :)
Byl jsem se podívat na jednom z jejich koncertů, kde jsme se vlastně hned domluvili. Bylo to úžasný.
S: Začali jsme znovu probírat, co bychom spolu mohli vytvořit, sešli jsme se, napsali písničku, po nějakém čase šli do studia a teď už čekáme na 1. 9. kdy spatří světlo světa nejen písnička ale i klip.

Na nahrávání písně s váma spolupracovalo pár jmen, které v hudebním rybníčku plavou už dost obstojně (Lev Rybalkin, pozn.red.), proč právě oni a jak se vám s nimi pracovalo?
J: Tuhle píseň jsme řešili jako takový opravdu speciální projekt a zapojili jsme do toho vlastně úplně jiné lidi, než se kterými stabilně hraji , nebo Sabča a všichni jsme byli vlastně hosté všech. V tomhle to bylo vlastně výjimečné. A proč právě oni? Protože každý měl tomu songu co dát, všichni jsme hlavně přátelé.
S: Pracovalo se s nimi skvěle. Bylo opravdu poznat,že se v hudbě pohybují dlouho a že ví, co která část písničky potřebuje. Pro mě to byl určitě ohromný zážitek.

Jak vzpomínáte na natáčení a nahrávání? Máte nějaké vtipné "historky z natáčení"?
S: Na natáčení mám jen ty nejlepší vzpomínky. Byla to pro mě zábava a zároveň se mi líbila představa toho, že budeme mít dobrý výsledek. Vtipných chvil jsme měli spoustu. Když jsme třeba byli točit klip, našli jsme nádherné místo, kde kvetly bílé máky. Začali jsme točit, ale nahrávání přerušila alergická reakce nejen kameramana, ale i všech ostatních. Ucpaný nos, škrábání v krku a nateklé oči však pro nás nebyli překážkou a jsme pokračovali dál.
J: Já moc nevím, byl jsem celou dobu v lihu…. Ale bylo to vtipný! :D

Plánujete delší spolupráci, která by mohla vyústit v cédéčko, třeba pod společným jménem, nebo to byla spíš "jednorázovka"?
S: Určitě spolu budeme spolupracovat a uvidíme, co z toho vznikne. Ted se hlavně soustředíme, aby nám tenhle single dopadl dobře, takže jsme o tomhle spolu ani pořádně nemluvili. Vlastně bych řekla, že je to jednorázovka, ale myslím, že nebude poslední. :)

Kde vás můžeme slyšet a vidět naživo, máte ještě další projekty, kterým se věnujete?
J: Co se mě týče, mám někdy od června tvůrčí pauzu. Potřeboval jsem udělat spouuustu změn včetně stěhování z mých oblíbených Pardubic do našeho velkoměsta. V průběhu léta vzniklo pár nových písní, čehož je vlastně důkazem i náš nový singl „Ve dvou“ a nemusím asi tajit, že se něco zajímavého chystá. V nejbližší době tedy veřejně hraji jen s lahví dobrého vína někde u Vltavy. :D
S: Já jsem k vidění buď sama, nebo s kapelou PULS. Mám rozjeté nějaké projekty, se kterými bych taky chtěla něco podniknout. Všechno je teď otázkou času. Studuju vysokou, čili se mému studiu podřizuje celkem dost věcí, které týkají se hudby.

Můžeme se těšit na váš společný koncert? Nebo si plánujete na koncertech vzájemně hostovat?
J: Určitě nás na tuhle píseň bude možné vidět na podiu společně vždy, když si budeme moci dovolit Sabču zaplatit :D :D :D. Každopádně i jako samostatné prvky nás jistě ještě uslyšíte na různých akcích tak, jako doposud.

Jak byste nalákali člověka na poslech vašeho songu?
S: Kde jinde můžete vidět někoho balancovat na betonovém zábradlí mostu, nebo mírně nateklého v makovém poli? :D
Ta písnička je jiná, nesnažíme se mít letní hit, ale chceme sdělit nějaký příběh, kterým si většina z nás prošla. A v tom například já vnímám její sílu. Hudba je chytlavá a je poznat, že jsme si s tím všichni dali práci. Rozjeli jsme stránky na Facebooku, a doufáme, že akce na spouštění klipu bude mít hodně účastníků.
J: Obsahuje spousty pornografie, drog, násilí a porušování zákona! :D

 

Poslechněte se klip k písni Ve dvou již 1. září mmj i u nás na dwd.cz