Lana Del Rey

Lana Del Rey
Jedna z nejzajímavějších, a také nejkontroverznějších zpěvaček současnosti. Buď ji milujete za její muzikálnost a naprosto jedinečné hudební podání, a nebo jednoduše nesnášíte za její odtažitost a povýšené chování.

Lana Del Rey se narodila jako dcera Roberta Granta, známého amerického investora a milionáře. Po studiu na univerzitě v Connecticutu se rozhodla věnovat zpěvu. K hudbě ji dostala její teta, která ji naučila základní akordy na kytaru a tak si mladá Elizabeth zamilovala hudbu pro její jednoduchost. Odstěhovala se do NY a během studii Filozofie koncertovala po barech a skládala svou vlastní hudbu. Její pseudonym vznikl spojením jména zpěvačky Lany Turner a auta Ford Del rey.

V říjnu roku 2008 vydala své debutove EP „Kill Kill“, se třemi studiově nahranými písněmi. Lana se chtěla zařadit mezi vyšší vrstvu hudebníků a tak splynout se společnosti, která ji obklopovala. Doufala, že když začne s hudebníky pořádně komunikovat, stane se plnohodnotnou součastní hudebního průmyslu. Její retro look spojeny s 60´ americkou scénou, zaujal lidi po celém světě. Začala být vyjmečná nejen zpěvem, vizáži, ale i komunikací s medii.

První plnohodnotné album natočila v Lendu roku 2010 pod taktovkou producenta Davida Kahna. Na marketingové stránce pracoval Lenin otec a snažil se tak pomoct svými konexemi k lepší propagaci. CD se však po krátké době na prodejních pultech a Itunes nevyskytovalo. Z nepochopitelných důvodů se stáhlo z prodeje a tím po něm vznikl obrovský „hlad“. Největším zlomem pro její začínající kariéru se stala píseň „Video games“, která se skoro okamžitě zařadila na první příčky hitparád po celém světě. Recenzenti chválili album jak mohli a lidé se do Lany zamilovali. Videoklip sestříhaný ze soukromých materiálů také posluchače zaujmul a hvězda zpěvačky svítila každým dnem jasněji.

Hlas , který poznáte po několika vteřinách, svým charizmaticky a muzikálním pojetím nadchl pořadatele hudebních pořadů po celém svěťe, od Joolese Hollanda až po Davida Lettermana. Lana se začala soustředit na živé vystoupení se svou novou kapelou. Poprvé vystoupila 14.1.2012 v show Saturday Live Night. Reakce publika byly bouřlivé, ale záporné hlasy recenzentů a kritiků se již od druhého dne šířili po internetu. Výkon Lany také podpořil herec Daniel Radcliffe, který pořad moderoval, okamžitě odsoudil to, jak se k ní široká veřejnost otočila zády. Kristen Wiig pak o měsíc později Lanu ve stejné show SLN a paradovala.

Druhým výrazným Laniným počinem bylo vydání singlu "Born to die", který se dostal do podvědomí snad všech lidi zajímajících se o současnou hudební scénu. Klip, který zpěvačka sama režírovala, také nikoho nezklamal a Lana zase stoupala v podvědomí posluchačů na celém světe. V lednu 2012 také znova odkoupila autorské práva na své debutove album Lana Del Rey A.K.A Lizzy Grant a to se dostalo znova do oběhu.

Barva jejího hlasu, který je přirovnáván k „Gangsta Nancy Sinatra“ je takový, že při poslechu alba můžete zažít husí kůži. Sama přiznala, že i dnes při živých vystoupeních prožívá píseň „Video Games“ tak emotivně, že se ke konci někdy rozpláče.

Její pozice na současné hudební scéně není určitě zanedbatelná, všichni kdo s ní neměli ještě co dočinění, by měli co nejdříve nasadit sluchátka a pustit si její album od začátku do konce. Lehce lazené melancholické melodie, ve kterých ucítíte cokoliv od Franka Sinatry, až po Kurta Kobaina zaujmou. Milujme ji za to, že se právě kvůli ní rádiové hity zase posunuly trošku jinam. Teď je jenom na vás, jinam, ale k lepšímu?