Metallica zahalí Prahu do černa

Metallica zahalí Prahu do černa
"Master, Master, Where's the dreams that I've been after?" Pokud vám tento úryvek nic neříká, tak si jděte rovnou prostřelit hlavu. Ti pozornější z vás vědí, že jde o část písně Master of Puppets, světoznámé metalové legendy Metallica, která 7.5.2012 zavítá do Prahy, aby oslavila 20. výročí od vydání alba BLACK.

Píše se rok 1981 a bubeník s dánskými kořeny Lars Ulrich podává inzerát do novin, kde hledá muzikanty do nově vznikající kapely. Na inzerát vzápětí odpovídá kytarista a zpěvák James Hetfield, který s Larsem Ulrichem vytváří pevné jádro budoucí formace Metallica.  Kdo by si z těchto dvou pánů v onu chvíli pomyslel, že začnou psát dějiny největší metalové kapely všech dob. Postupem času se k nim přidá baskytarista Ron McGowney a následně kytarista Dave Mustaine (nyní MEGADETH pozn. redaktora). Tato sestava vydrží pouze do roku 1982, kdy nadějný baskytarista, proslulý především svou prstovou technikou - Cliff Burton vystřídá stávajícího Rona McGowneyho. Hned rok na to dostává padáka i Dave Mustaine a to díky svým sklonům k nadměrnému chlastání a konzumaci drog. I přesto, že byl Dave opravdu problémový a konfliktní typ, nelze mu odepřít jeho kytarový um. Jak řekl kdysi sám James Hetfield: „Viděl jsem Dava na pódiu totálně na šrot, ale přitom dovedl hrát jako bůh“. Náhrada za Mustaina přichází v podobě Kirka Hammetta, kytaristy tehdejší partičky Exodus. Tato sestava je považována za posvátnou čtveřici skupiny Metallica. V roce 1986 však přichází velká rána pro celý hudební svět, když po autobusové nehodě tragicky umírá baskytarista Cliff Burton. Den po Burtonově pohřbu vypisuje kapela konkurz na baskytaristu, který vyhrává Jason Newsted (nyní VOIVOD pozn. redaktora). V této sestavě vydrží Metallica do roku 2001. V tomto roce ohlásí odchod právě zmiňovaný Jason Newsted, který při svém slyšení prohlásil, že neodchází kvůli rozporům v kapele, ale nýbrž kvůli fyzické, ale i psychické náročnosti, kterou bezesporu hraní v takovéto kapela obnáší.  Tato situace není pro žádného muzikanta moc příjemná, ale hold se musí jet dál. Proto Larsu Ulrichovi a Jamesu Hetfieldovi nezbývá nic jiného, než vypsat další konkurz na baskytaristu. Průběh konkurzu můžete shlédnout na DVD Metallica: Some Kind of Monster. Abyste si ale kvůli mě nemuseli běžet do krámu kupovat  dvdčko, tak vám to prozradím. Novým členem se stal baskytarista Ozzyho Osbourna - Robert Trujilo.  (Což už samozřejmě všichni víme)

 

Metallica za svých 31 let existence vydala 11 alb + 2 kompilace (Garage Inc. - 1998 a A The Greatest Hits - 2009) a 2 singly ( Garage Days Re-Revisited – 1987 a Some kind of monster – 2004) , dále nasbírala devět cen GRAMMY a jako první v historii se umístila na prvním místě žebříčku Billboard 200 s pěti debutama.

 

20 let výročí alba BLACK

Něco málo o albu:

Datum nahrávání: říjen 1990 – červen 1991

Místo: Los Angeles – Californie

Studio: One on One Studio

Producent: Bob Rock

Sestava: Lars Ulrich, James Hetfield, Kirk Hammett, Jason Newsted

Track – list:


  1. "Enter Sandman" (Hetfield, Ulrich, Hammett) - 5:29
  2. "Sad But True" (Hetfield, Ulrich) - 5:24
  3. "Holier Than Thou" (Hetfield, Ulrich) - 3:47
  4. "The Unforgiven" (Hetfield, Ulrich, Hammett) - 6:26
  5. "Wherewer I May Roam" (Hetfield, Ulrich) - 6:42
  6. "Dont Tread on Me" (Hetfield, Ulrich) - 3:59
  7. "Through the Never" " (Hetfield, Ulrich, Hammett) - 4:01
  8. "Nothing Else Matters" (Hetfield, Ulrich) - 6:29
  9. "Of Wolf and man" (Hetfield, Ulrich, Hammett) - 4:16
  10. "The God That Failed" (Hetfield, Ulrich) - 5:05
  11. "My Friend of Mystery" (Hetfield, Ulrich, Newsted) - 6:47
  12. "The Srugghle Within" (Hetfield, Ulrich) - 3:51

 

Koncert Metallicy je sám o sobě opravdu famózní a nezapomenutelný kulturní zážitek. Každý rockový i metalový fanda, by si měl za svůj život udělat alespoň jednu pomyslnou čárku – „Ano, byl jsem na koncertu Metallicy“. Vy, kdo jste byli například na SONISPHERE festivalu 2010 v Milovicích nebo na jiném koncertu či festivalu, tak víte o čem mluvím. A vy, kteří jste tam nebyli, si upalujte fofrem koupit lupeny, dokud ještě jsou a 7.5 v Synot Tip Aréně v Praze na viděnou a se skupinou Metallica na slyšenou. REZZI