Mighty Sounds očima tvůrců!

Mighty Sounds očima tvůrců!

Letošní ročník největšího středoevropského ska-punk-harcore festivalu je za námi a hlásil nejúspěšnější čísla. Jak se vydařila třídenní párty očima pořadatelů jsme se zeptali Vítka Černíka, známého mimo jiné jako kapelníka pražské ska punkové kapely Discoballs.

Ahoj Vítku. Nemohli jsme si nevšimnout hlášení o nejúspěšnějším Mighty všech dob. Snad každý fanda českých festivalů by se ptal, a proto se ptáme i my… Jaký je „oficiální“ počet prodaných vstupenek MightySounds 2014?
 Ahoj Rosťo. Ano, je tomu tak. Celý rok jsme usilovali o to, aby oslava desátých narozenin stála opravdu za to a řekl bych, že se podařilo. Letos Mighty Sounds navštívilo kolem 15 000 lidí, čímž se jedná, co se návštěvnosti týče, o nejpovedenější ročník. Není to ale jen z pohledu návštěvnosti. Teď, když už je festival za námi, musím bez klepání říci, že se letos nic zásadního nepokazilo a přestože se celou republikou proháněly větry, které lámaly stromy, krupobití a prudké bouře, našemu festivalu se to jako zázrakem všechno vyhnulo. Dočkali jsme se jen pár krátkých přeháněk, které byly jen ku prospěchu věci. Neprášilo se a vše zase brzy uschlo. Vypadly ze zdravotních problémů dvě kapely(The Filaments a The Landscapes), za které naši bookeři ale sehnali na poslední chvíli více než dobré náhrady a podle ohlasů diváků nebyl žádný závažný nedostatek ani z produkční stránky. Přestože jsme letos zavedli mnoho novinek, neproběhl žádný velký problém. Za to jsme velice rádi.

Největším favoritem mezi hvězdami letošního line-upu byli Dropick Murphys a Irie Revoltés. Žádný propadák se u těchto velikánů nekonal, ale co překvapení letošní stage? Která kapela ve Vašich očích po letošním ročníku stoupla nejvíce a která naopak přivedla zklamání?
V tomto případě nemohu mluvit za celou produkci, protože každý z nás má jiný hudební vkus. Druhou věcí je to, že každý z nás za festival stihne vidět jen opravdu málo koncertů. Jelikož jsem většinu kapel, které jsme na festivale měli, více méně během roku poznal alespoň z nahrávek, čekal jsem pouze na to, jak svou hudbu podají naživo. Pro mě osobně naprostým vrcholem festivalu bylo akustické vystoupení Vica Ruggiera – klávesáka z The Slackers, který svým sólovým koncertem a písničkami na vyžádání málem zbořil Lucky Hazzard Stage. Tak neuvěřitelný nával pozitivní energie jsem už dlouho nezažil. Druhou srdcovou záležitostí byl koncert anglických Jesse James, kteří si u nás po šesti letech při svém reunionu střihli svůj druhý „poslední koncert“. Kdybych měl ale zmínit kapely, u kterých jsem to nečekal, musím vypíchnout především vystoupení anglických Polar. a amerických Evergreen Terrace. Naživo obě tyto bandy naprosto odrovnaly. Co se druhé doby týče, po koncertě Tany Stephens jsem pochopil proč je označována za královnu současného reggae.Zklamání neproběhlo žádné.

Propagujete velkou kampaň proti „sankcím za nesplněné hlukové normy“ a následné ničení českých festivalů. Jak jste festival proti křivým obviněním a nařčením ze strany hygieny zabezpečili letos?
 Nejdříve bych chtěl poznamenat, že obvinění a nařčení křivá nejsou. Festival totiž minulý rok opravdu normy překračoval. Překračoval je ale proto, že zmíněné normy jsou naprosto špatně nastaveny a předepsaných 35 decibelů překročí i šumějící les. My tedy nebojujeme za zrušení tohoto zákona (nějaká ochrana proti hluku samozřejmě být musí), ale chceme, aby byla uvedena v platnost novela, která už nějakou dobu leží na ministerstvu. Ta by znovu umožňovala obcím na jednorázové akce, jako je festival, udělovat výjimky.
Zároveň jsme letos udělali opravdu maximum pro to, aby obyvatelé Tábora a Sezimova Ústí byli zasaženi co nejméně. Zásadní změnou bylo především ztišení DJských stagí a zkrácení doby, do které se hrálo. To bylo nejvíce patrné v neděli, kdy to obyvatelům z okolí, kteří vstávali v pondělí do práce, nejvíce vadilo. Mimochodem je vidět, že to efekt mělo viz: http://taborsky.denik.cz/kultura_region/festival-letos-o-poznani-mene-budil-ze-spani-20140714.html

Mighty oslavilo 10 let opravdu šťavnatým soustem hudebních vystoupení. Koná se i nějaká „afterparty“ pro pořadatele? Jak jste desetiletí oslavili mezi sebou?
Řekl bych, že proběhne, jako je tomu každý rok, nějaká ta grilovačka, abychom měli možnost v klidu si popovídat jinak než vysílačkou a v pressu. To ale proběhne až ve chvíli, kdy všichni doženou spánkový deficit a  dořeší se nejakutnější věci, které po festivale následují.

Jak se v letošním roce ujaly mimohudební aktivity jako například Bumperball, Molkky a další?
 Tzv. „Fido’s fun zone“ byla letos rozšířena o další novinky a hlavně také díky tomu, že vyšlo počasí, slavila nebývalé úspěchy. Fido se letos opravdu zasnažil a díky tomu posunul Mighty Sounds zase o kousek dál než je jen „hudební akce“, což je nedostatek mnohých festivalů. My se celý víkend snažíme brát globálněji, a proto klademe velký důraz jak na mimohudební aktivity, tak na nabízené jídlo, výběr prodejních stánků, které se v areálu objeví, grafické zpracování atd. Letos nás v areálu také navštívil sám Darth Vader s doprovodem Stormtrooperů, Spiderman nebo Ovečka Shaun. Návštěvníky byli velice dobře přijati…až tak dobře, že jim mnohdy trvalo desítky minut, než ušli alespoň sto metrůJ

 

Měl letošní Mighty nějaké slabiny?...respektive, je něco, co byste dnes udělali jinak?
Jak říká jeden z našich hlavních technických produkčních Míra, vždy je co zlepšovat. Všechny slabiny se snažíme vychytat a jelikož je chytáme již 10. rokem, řekl bych, že nic zásadního se nekonalo. Zároveň tu jsou také věci, na které si budou alespoň nějací návštěvníci stěžovat vždycky, i když se udělá maximum pro to, aby tomu tak nebylo. Například pivo je terčem kritiky ať už se na festivale točí jakékoliv. Druhým oblíbeným tématem jsou ToiToiky….zde je to především otázka technických možností. „čistící vozy“ jedou prakticky nonstop a každým rokem počet „Toiek“ zvyšujeme. Kupříkladu, během ranních hodin jsou vozy zaměřeny především na sociální zařízení ve stanovém městečku (aby bylo připraveno pro návštěvníky, kteří se probouzí), následně jsem již ale četl stížnosti, že hned po otevření areálu nebyly vyčištěny ty vevnitř. Podobným věcem se bohužel asi nevyhneme nikdy, ale snažíme se je minimalizovat.

 Snad každý festivalový pořadatel má už před konáním i vizi na příští rok. Je tomu tak i u Mighty teamu?
Po letošním ročníku zde visí samozřejmě už spoustu nových nápadů a otazníků, ale o těch nás čeká ještě spousta debat. Po Táboře se prý ale začíná šířit drb, že se Mighty Sounds stěhuje do NěmeckaJ

Snad nejvíce letos vyčníval merchendise festivalu. Zřejmě nejpovedenější edice oblečení oblétla internet. Kdo byl autorem grafiky? Pocítili jste vyšší prodejnost než v letech minulých?
Abych pravdu řekl, poté co nás v dubnu opustil náš dobrý kamarád a grafik Marcel, který měl za poslední roky na svědomí celý „xicht“ festivalu včetně téměř všech edic festivalového merche, jsme měli strach, že bude s designy velký problém. Především díky pilné práci kolegy Vojty se však podařilo dát dohromady několik různých grafiků, kteří vytvořili v odkazu na osobnost a tvorbu Marcela „Panzera“ Musila letošní edici. Právě díky nim byla tak různorodá, ale zároveň měla pořád něco společného. Některé zrealizované návrhy jsou ještě z tvorby Marcela. Dalšími grafiky, kteří se letos podíleli na merchi jsou: Michal Stančík, Tereza Pet, Kateřina Bažantová, Thomas Fernandez, Michal Hladík (Seven Blood Art), Vojtěch Troják, Peter Bobek, Luka (Grey Days), Ivo Rafan Traxmandl, Jan Mráz a Robert Frog Illeš.

Nějaký vzkaz návštěvníkům, nebo i těm, kterým to letos nevyšlo?
Mighty Sounds není jen hudební festival, je to víkend, kdy se sejde naprosto unikátní parta lidí. Právě díky tomu má tak neuvěřitelně pohodovou a přátelskou atmosféru a obchází se prakticky bez jakýchkoliv incidentů. Kdo tam nebyl, nikdy to, co tady píšu, nepochopí a my bychom za to chtěli všem návštěvníkům moc poděkovat. Mighty je mocné právě díky nim. Uděláme maximum pro to, aby další rok byl zase o něco větší.

Sosej novinky na nové FACEBOOK stránce DWD.cz