Objev Rock for People 2017 (očima DWD.cz): Gasmac Gilmore

Objev Rock for People 2017 (očima DWD.cz): Gasmac Gilmore

Rock for People 2017 přiváží každým rokem nespočet kapel, které jsou ať už lokálně ve svých zemích nebo i světově profláklými interpety. Největším překvapením z pohledu redakce DWD.cz jsou Rakouští Gasmac Gilmore, kteří nás svým podáním autorské tvorby doslova odpálili...

Tahle trochu praštěná parta z Vídně zní jako kdyby se na pódiu setkali Gogol Bordello s Kaizers Orchestra a System Of A Dowm. Najdeme u nich barevnou paletu všech možných vlivů, které se v metropoli nad Dunajem odedávná mísí: To, co přichází ze západu, tu dostává balkánskou šťávu, orientální příchutě i středoevropskou zemitost. U Gasmac Gilmore se mísí metalový drajv s balkánským dechařským groovem, haličský klezmer se potkává s bavorsko-českou “polkou na speedu” (tenhle vtipný termín pro ně poprvé použil v podstatě konzervatiní časopis Rock Hard). Humor a ironie je samozřejmě účinným aditivem, která z této pestrobarevné výbušné směsi vytváří nezapomenutelný zážitek. Ať už kapela hraje v klubu, na hlavní stage velkého festivalu, ve vagónu vídeňského metra nebo napěchovaná do pouliční telefonní budky.

Cesta, která začala v roce 2002, dovedla vídeňskou čtveřici vagabundů hodně daleko. Od rakouské ceny Austrian Newcomer Award přes čtyři studiová alba, spolupráce na filmové hudbě, až po řadu originálních vlastních videí. A hlavně na stovky koncertů doma i v Itálii, Německu, Švýcarsku, Holandsku, Rumunsku, Slovensku. Časopis Metal Hammer shrnul zážitek z Gasmac Gilmore lapidárně: “Je skvělé, když vás nějaká kapela zcela překvapí, a navíc vás dočista odrovná”.