Plexis P.M. 1984 - 85

Plexis P.M. 1984 - 85

I přesto, že byly kapele zakázány hrát skladby se slovem punk, vyvolával koncert v očích pořadatelů zděšení. Divácky byla ale akce nakonec přijata s velkým nadšením.

Název kapely vznikl postupným vyškrtáním hlásek ze slov Exploited a Sex Pistols. Jak říká Petr Hošek v knize Punk Not Dead: „Ze všeho nejdřív jsem vymyslel název. To jsem si napsal na papír jména svých dvou nejoblíbenějších kapel Sex Pistols a Exploited, postupně jsem z toho vyškrtal hlásky, různě to celé přeskládal a vyšlo z toho právě Plexis.“  Plus přípojka P.M. jako „Punk music“.

První koncert kapely Plexis P.M. se konal 11. srpna 1984 na letním festivalu ve Velkém Meziříčí. I přesto, že byly kapele zakázány hrát skladby se slovem punk, vyvolával koncert v očích pořadatelů zděšení. Divácky byla ale akce nakonec přijata s velkým nadšením. „Museli jsme za ten týden udělat hodně práce, každý den se zkoušelo čtyři hodiny, spalo se vždy tak, aby se hned ráno mohlo hrát. Do Českého Meziříčí jsme přijeli oblečeni všichni do společenských úborů. Pro punkery, kteří se na nás přijeli podívat, to byl částečný šok. Říkali: „To že jsou ty PLEXIS? No tak to jdu domů.“ Koncert ovšem měl neočekávaný průběh. I přesto, že ostatní kapely hrály něco přes hodinu, po dvaceti pěti minutách koncertu PLEXIS P.M. pořadatel sdělil, že by produkce měla být ukončena. Punkové se úplně zbláznili, tančili pogo a křičeli: ,,PLEXIS! PLEXIS!“ V šatně jsme se po koncertě úplně sesypali.“ (Petr Hošek) Kapela potom odehrála pár dalších akcí, až 13. prosince 1984 uspořadala v pražském Junior klubu Na Chmelnici poprvé dvojkoncert, dokonce s ohňostrojem. „První koncert dopadl průměrně, ovšem druhý koncert, to bylo, jak se říká, „rodeo“. Skupina Šumák byla vypískána opilými fanoušky punku, pod pódiem se hned při nástupu kapely začalo odehrávat to, co by pan Krutl nazval punk rockovým šílenstvím. Třetí píseň jsme museli třikrát přerušit a uklidňovat lidi, divím se, že při zapálení bengálského ohně nedošlo ke zranění.“ (Hošek v knize Kytary a řev.)

Koncert na Chmelnici byl pro Plexis P.M. hodně významným a převratným, po něm se další nabídky k hraní jen hrnuly. Ovšem, jak už bylo zvykem, ne každý koncert se obešel bez zásahu tehdejší veřejné bezpečnosti.

Za zmínku ale stojí další dva koncerty, a to Hudební parník Vltava a punkový festival ve Staré Lysé, které se konaly 6. července a 7. září 1985.

Kapela fungovala v letech 1984 – 1985 a posléze se dala znovu dohromady, s názvem Plexis – bez P.M., v roce 1988.

Jejich první punkovou éru mapují kazety „Razie“, „Hrubý punkový Hláska“ a „Co bylo za zdí“. Jsou tu zaznamenány písně z různých vystoupení a dodnes kolují mezi lidmi v několika různě kvalitních verzích.