Pohodou nasáklí Goodfellas vyrazili do světa

Pohodou nasáklí Goodfellas vyrazili do světa
Před rokem jsme napsali: Od DWD festu už sice uběhlo hodně vody, ale abyste na něj nezapomněli a mohli se těšit na další ročník, přinášíme exkluzivní rozhovor s jednou ze zúčastněných kapel, s nadějnými pohodáři Goodfellas, kteří jsou momentálně v zápalu evropského turné k nové desce Robbery blues. Nenechte si ujít ani jejich nový videoklip k songu Bobby Long, nasáklý pohodou San Francisca. Příjemná akustická hudba Goodfellas vás přenese do letních dnů u moře, kdy si jen vychutnáváte osvěžující koktejl a všechno je tak, jak má být. A Jak řekl Tom – tahle kapela má budoucnost.

Nemůžeme se nezeptat na vaši novou desku – Robbery blues, kterou jste natáčeli v San Franciscu. Můžete nám něco říct o natáčení a celkových pocitech z Ameriky?

Theo Gonzales: Byl to super zážitek, protože jsme pracovali s člověkem, kterej nahrává naše oblíbený kapely, což pro nás bylo předtím do jisté míry nedosažitelný a až teď se to zlomilo. Stalo se to strašně rychle, takže jsme z toho byli všichni dost nadšení. Navíc tomu odpovídá i ten zvuk. Je opravdu takovej americkej a to jsme celou dobu chtěli. 

Tom: Natáčení bylo super a já jsem si strašně moc užil Kalifornii. San Francisco je krásný město, takže kdo budete moct, tak se tam přestěhujte. Je plný šílenců, takže se nám tam samozřejmě líbilo J.

 

Takže jsou Američani vážně takoví blázni, jak se říká?

Theo Gonzales: My jsme natáčeli klip na song Bobby Long, kterej bude brzo venku (už je ke shlédnutí, pozn. red.) a ten klip je celý založený na tom, že tam kromě Goodfellas vystupují místní obyvatelé. Můžu vám říct, že nejúžasnější věc na tom je, že jsou tam všichni happy, úplně nevím, jestli je to tím, že je tam legální tráva. Každej tam vypadá, že má kapelu, všichni jsou „vystajlovaní“, každá třetí osoba stojí za natočení, což je dost změna oproti místním. To jsem si z toho odnesl a fakt mě to tam bavilo.

 

Když už jsi se zmínil o té trávě, tak se nabízí taková otázka – jaký máte názor na lehký drogy a jejich legalizaci?

Tom: My máme velmi kladný názor. A tvrdý drogy neexistujou, takže my jsme v podstatě pro legalizaci, protože ta svým způsobem vede taky do určité míry k vymýcení negativ, takže my s lehkýma drogama nemáme vůbec problém.

Theo Gonzales: Já si myslim, že drogy přispívají k tomu, aby byla hudba na té správné hladině, na které má být. Ono je dost těžký prožívat věci tak intenzivně, aby člověk plival jednu písničku za druhou bez těch drog.
Ne, zdravim rodinu a rozhodně jsme proti všem drogám, žejo. Jako třeba sušenky.


Jak jste se k tomu vůbec dostali?
Theo Gonzales: To jsme tak nějak napsali a doufali. Oslovili jsme toho producenta, se kterým jsme chtěli natáčet a zeptali jsme se ho, jestli by byl ochotnej nás natočit a on řekl, že se mu to líbí a tak to celý začalo. 

 

Ohledně desky vás čeká ještě evropské turné, které jste vystoupením na dwd festu zahájili.
Jamie: To turné se bude skládat asi ze třiceti koncertů a kromě České republiky, kde máme samozřejmě spoustu oblíbených míst, kam se vracíme víceméně za známýma a za lidma, kteří už nás někdy někde viděli, bude asi čtvrtina koncertů i v blízkým zahraničí, ve střední Evropě. Budeme koncertovat se spřátelenýma zahraničníma kapelama na místech, kde hrajou oni. Je to konkrétně Rakousko, Německo, Slovensko a především Maďarsko, tam je to vynikající.

 

Kam se nejvíc těšíte?

Tom: Já osobně se nejvíc těším do Maďarska do Budapeště, protože je to tam krásný a navíc se nám tam moc hezky hrálo a pokud vynechám tu Evropu, tak se asi nejvíc těším na křest CD, kterej bude 6. dubna v paláci Akropolis v Praze.

Theo Gonzales : Já bych chtěl pozvat všechny posluchače vašeho rádia na křest našeho debutového alba, který jsme, jak už jsme zmínili, natočili v Americe. A potom samozřejmě i na všechny ostatní koncerty, což bude pravidelně zveřejňovaný na našich webech

 

Co děláte vůbec kromě muziky? Hulíte? :)

Tom: Ne, to my spíš pijeme. Ale jinak nic. Protože to nemá smysl dělat nic víc, co vám zabírá moc času.

Jamie: To by byla mejlka, protože nás to hraní moc neživí. Živí to kapelu, ale nás moc ne. Ona je to trochu zavádějící otázka, protože my děláme kromě muziky spoustu dalších věcí, který ale souvisí s kapelou. Protože aby ta kapela dobře fungovala, tak je kolem toho asi čtyřikrát tolik práce, než jenom na té muzice a to musí někdo udělat, takže tohle děláme. vzhledem k tomu, že většinu toho si děláme sami, protože si tak nějak myslíme, že to za nás nikdo jinej líp neudělá. A navíc chceme, aby všechno kolem kapely fachalo a vyvíjelo se tak, jak si to představujeme. Takže většinu té práce kolem kapely uděláme my a to znamená, že nás to dost zaměstnává. Úplně nás to neživí, živit se musíme jinak, ale spíš tak ve volných chvílích kolem toho, než že by to bylo naopak. 

Tom: Já třeba musím říct, že chodím na rodinný narozeninový party.
Jamie: A to tě živí?
Tom: No, občas jo teda. Divil by ses, hele.
Jamie: Vždycky na měsíc.

Theo Gonzales : Já bych řekl jednu věc. Jak říkal Kuba před chvílí, že musíme dělat jiný věci, abychom se uživili, tak Kuba dělá jiný věci, aby nás všechny uživil . Asi takhle. 


Co je pro vás největší úspěch?
Theo Gonzales : Největší úspěch je pro nás asi moci dělat hudbu a nestarat se o všechny ostatní problémy,o který se teď docela intenzivně staráme a není to nikomu moc příjemný, takže jsme šťastní za každou vteřinu na pódiu. 

Tom: Pro mě byl jeden z největších úspěchů natáčení desky v Americe. Já jsem nějak očekával, že ta cesta do Ameriky s kapelou přijde, ale rozhodně jsem nečekal, že to bude takhle brzo. A jsem hrozně rád, že to vyšlo na tu debutovou desku, protože to je, myslím, jedna z nejdůležitějších desek. Takže za to jsem nejšťastnější.

Jamie: Mě ještě přijde jako docela velkej úspěch, že když jsme do té Ameriky přijeli, do neznámýho prostředí (přiznám se, že tam byl každej z nás poprvé) tak ty lidmi, se kterýma jsme se potkali,bavilo to, co děláme. A vůbec jsme si tam nepřipadali jako někdo, kdo je tam omylem. Prostě jsme tam přijeli, brali nás vážně a to, co děláme, se jim líbilo, takže jsem měl takovej pocit, že jsme tam vpodstatě uspěli. To mi přijde jako možná větší úspěch, než že jsme se tam vůbec vypravili.

 

Můžete říct z vlastní zkušenosti, jestli je težký prosadit se na české hudební scéně?

Tom: Osobně si myslím, že jak se kterým stylem hudby, protože tady je spousta různých možných cest, kudy se vydat a ve spoustě těch cest to podle mě není zas tak těžký, pokud tomu samozřejmě dáváte dostatek. Ale pak jsou ty druhý cesty, který vyžadujou spoustu píle a trpělivosti a tady těch všech sra*ek. Já nemám moc rád píli a trpělivost.

Theo Gonzales : Já si myslím, že by to vždycky mělo být postavený tak, že ta kapela miluje tu svoji hudbu a chce ji dělat na maximum a nedělat žádný kompromisy. Protože když děláš kompromisy,jakože musíš dělat támhle z něčeho zkoušky a támhle musíš na nějakou oslavu a támhle musíš jet s někým někam do háje a já nevím co, tak pak je to pasé. Všechno stranou a pak to má nějakou budoucnost.

Jamie: Záleží, na jakou úroveň se chceš prosadit. Zařídit si tady koncerty problém moc není, ale jezdit pravidelně a živit se tím, je asi těžký docela dost. Taky aby pravidelně chodili nějaký lidi… Ale nám se to zas tak dalece ještě nepodařilo, takže já bych nerad někomu nakecával, jak to má dělat dělat. 

 


Taková zvláštní otázka – myslíte si, že jste slavní?
Jamie: U mě doma. 
Tom: Když jsem jel tátovým autem, tak jsem potkal pár lidí, co si mysleli, že je moje, a že jsem asi fakt za vodou. Takže prostě jsme slavní. Já si přepadám docela slavnej. Doma. To jsem nejslavnější v kuchyni. 

Theo Gonzales : Já jsem teď projížděl naše fanoušky na facebooku a našel jsem tam jednu holku z Peru, jednoho Thaiwance, asi čtyři lidi z různých částí Afriky, někoho z Kuby, takže si myslím, že jsme třeba zasáhli jednoho člověka v každý zemi na světě :)

 

Hrajete spíš takovou poklidnější hudbu. Nechtěli jste hrát někdy něco drnějšího?

Theo Gonzales: Počkejte dneska, ono to není už tak klidný.

Tom: Já si připadám taky hrozně drsnej.

 

Na co se vás nejčastěji ptají a už vás nebaví na to odpovídat?

Tom: Jaký hrajeme styl a že máme říct něco o kapele Goodfellas. Zejména v půl minutě, to mě nejvíc nebaví.

Theo Gonzales: To myslím, že je jasný - když si někdo myslí, že hrajeme folk a ptá se nás, jakej hrajeme styl. Takže folk určitě nehrajeme, to jsem chtěl říct.

 

Tak v čem hledáte aspoň inspiraci?

Theo Gonzales: Já nevím, my ty songy píšeme různě, ale co se týče mých songů, tak já mám rád akustický projekty, většinou americký nebo britský a v současné době rock´n´roll. Myslím ty novodobý formy.

Jamie: My jsme před nějakýma třema rokama začínali na těch akustických projektech, jako kapela jsme vyrostli na takových věcech, jako je třeba Jack Johnson, nebo G Love & Special Sauce, takže fakt víc akustický věci a teď v poslední době posloucháme rock´n´rollový a rockový věci, takže myslím,že i na té desce, kterou budeme teď vydávat, se to částečně odrazí. Vy jste se ptali, jestli jsme někdy chtěli zkusit něco ostřejšího – tak to jsme asi nějak významně nechtěli, ale prostě se to povedlo, takže ta deska, co teď vydáváme, bude určitě o něco tvrdší, než to, co jsme doteď dělali. Teď třeba hodně posloucháme Black Rebel Motorcycle Club, Tom teď v poslední době hodně jede na Rolling Stones, takže myslím, že to tam bude asi trochu slyšet.

 

A co byste chtěli vzkázat fanouškům? 
Tom: Přijďte na nějakej koncert z naší tour, protože si myslím, že takovýhle Goodfellas jste ještě neslyšeli, pokud jste nějaký vůbec slyšeli. Já budu nejradši, když vás uvidím na nějakým koncertě, to je asi to nejdůležitější. Takže… tahle kapela má budoucnost tyvole :) Pá páDěkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů s novou deskou.

(Pro DWD Adéla Skoupá, Martina Jánská)

 

Několik dní po DWD festu vypustila kapela klip k písničce Booby Long z nové debutové desky Robbery Blues! Tady je: