Proč z A Banquet utíkají k Rituálům? My se ptali, vy čtěte!

Proč z A Banquet utíkají k Rituálům? My se ptali, vy čtěte!

Je už takovým zvykem, že členové oblíbených, poslouchaných a úspěšných kapel zakládají nové projekty, a jedním z těchto projektů s velmi slibným začátkem jsou i Rituály. Bokovka bubeníka a basáka úspěšné indie rockové kapely A Banquet. První věc – „Stíny perutí“, kterou společně vypustili do světa jsme Vám prostřednictvím DWD.cz představili nedávno. A co bude dál? Na to jsme se zeptali této charizmatické dvojice narovinu.

Ahoj, s A Banquet jste se v průběhu posledních let vypracovali do špičky naší scény a patříte mezi nejoblíbenější kapely svého ražení u nás. I Vám, zdá se, ale něco chybí. To je důvod proč jste spustili Rituály?
Je to tak - poslední dobou jsme měli pocit, že stagnujeme a potřebovali jsme nové impulsy, které by nás zase nakoply k psaní hudby.

Nešlo si nevšimnout, že tvorba Rituálů se liší v jedné dost podstatné věci. A to je jazyk, kterým se vyjadřujete. Přechod z angličtiny do češtiny je pro mnohé vítanou věcí, ale pro hudebníky může být dost ošidný. Už Vám angličtina nestačila ;)?
Angličtina v ABQ měla své místo, protože jsme zkoušeli hrát hodně venku, navíc je zpěvnější a obecně víc pasuje do hudby ABQ. S Rituály ale píšeme hudebně trochu jiné věci a čeština nám přišla jako velká výzva. Navíc jsme poslední dobou cítili, že se skrz češtinu dokážeme lépe vyjádřit, přenést nějaké hlubší myšlenky, pocity, hrát si se slovy a jejich významy atd..

Projekt se velmi dobře rozjíždí. Bylo to jeho cílem, nebo je to jen pro uspokojení Vašich hudebních chutí? Co si od Rituálů slibujete?
Ohlasy od fanoušků máme skvělé, za to jsme fakt rádi a hodně nás to motivuje pokračovat dál. A ano chceme z Rituálů postupem času vybudovat plnohodnotnou kapelu.

Abych pravdu řekl, dost dobře nevím, jak si mám představit Vaše vystoupení. Jak se chystáte pokrýt hudební osazení, když jste jen dva? To svádí z zamyšlení nad nějakou odnoží drum’n’bass ve svém faktickém slovasmyslu ... :D
Tuhle otázku dostáváme docela často - pravdou je, že já jsem původně kytarista, takže se k této roli v Rituálech vracím. Momentálně se začínáme rozhlížet po basákovi a doprovodném kytaristovi, takže sestava bude víceméně klasická. Kdyby někoho ze čtenářů-muzikantů zajímala naše hudba, tak at se nám ozve třeba na fb.

Nyní přicházíte s novou peckou „Ozvěny“. Je to další kousek z balíčku „debutové CD“ nebo je to stejně jako „Stíny perutí“ jen singl bez pokračování?
Ozvěnami jsme chtěli ukázat zase trochu jinou tvář Rituálů, než předvedl první singl Stín perutí. Tyto písně se na žádném nosiči neobjeví, ale můžu prozradit, že s Richardem chystáme naše první EP, které bude obsahovat 4 nové písně.

Poslední otázkou se vrátím k Vaší hlavní náplni v kapele A Banquet. A to v rámci našeho malého průzkumu mezi kapelami. Tentokrát zjišťujeme, jak hodnotí kapely české versus slovenské publikum. Předpokládám, že s našimi východními sousedy už jste měli tu čest a máte nám k téhle otázce co říci...
Na Slovensku jsme hráli mockrát, takže nějaké rozdíly jsme měli možnost vypozorovat - slovenské publikum je víc bezprostřední, uvolněné a víc podporuje místní alternativní scénu než je zvykem u nás. České publikum je na druhou stranu možná víc náročné, což člověka motivuje neusnout na vavřínech a posouvat kapelu stále dál.

Sosej novinky na nové FACEBOOK stránce DWD.cz