Ohlédnutí za ROCK FOR PEOPLE 2013

Ohlédnutí za ROCK FOR PEOPLE 2013

První prázdninové dny jsou za námi a s ním i jeden z největších festivalů u nás – Rock for People. Letošní 19. ročník nabídl světové hvězdy jako 30 Second to Mars, Billy Talent či A Day to Remember. O největší překvapení se ale postaral český popový král – Karel Gott.

Hned první den festivalu sliboval nadstandartní show. O pomyslné odstartování festivalu se postaral písničkář Ondřej Ládek, neboli Xindl X, který se s pomocí orchestra Karla Vlacha změnil na Xindla XXL. Celé uskupení si fanoušky ve Staropramen stanu pro dvanáct tisíc návštěvníků velmi brzo získalo a koncert lze hodnotit velmi kladně.

V podvečer se hradeckému publiku představili britští Bloc Party. Frontman kapely Kele Okereke se snažil fanoušky dostat do varu, avšak až na výjimky se mu to příliš nedařilo. Moc tomu nepomohlo ani „nadšení“, se kterým koncert odehráli kytaristé. Vše bylo umocněno asi sedmi minutovým elekrtickým výpadkem. Nejzajímavější část vystoupení tak nejspíše přišla po výpadku, když se kapela uvedla intrem We found love od Rihanny.

Tečku za prvním večerem obstaral hollywoodský herec Jared Leto se svoji kapela 30 Second To Mars. Největší zahraniční hvězda potvrdila svoji pověst a v Hradci Králové předvedla parádní show. Bylo možná trochu zklamání, že se koncert odehrával ve stanu a fanoušci tak byli připraveni o pyro show, která koncerty 30 STM běžně provází, ale i tak show byla velmi zdařilá. Jared Leto pak fanoušky ohromil, když část písně zazpíval s českou vlajkou v ruce.

O zábavu druhého dne se postarali například kalifornští Papa Roach, kteří svým poctivým rockem zaujali nejednoho diváka. Nicméně největší hvězdou úterka byli bezesporu Billy Talent. Ti předvedli divokou show, která nenechala zaplněný Staropramen stan v klidu. Že má kandaská čtveřice v České republice velké fanouškovské zázemí, bylo slyšet každý refrén, který tisíce lidí zpívali společně s frontmanem Benem Kowalewiczovem.

Čtvrteční den by se dal nazvat jako ‘Čekání na Gotta‘. Během dne se sice návštěvníkům Festival Parku předvedli britští Foals, domácí písničkár Xavier Baumaxa nebo Cocotte Minute s Heidi Janků, avšak to nejepší mělo teprve přijít. Zcela zaplněný Staropramen stan už dobrých 20 minut před začátkem koncertu vyvolával jméno Karla Gotta. Písničky jako Trezor, Lady Carneval či Kávu si osladím, způsobily doslova davové šílneství. O generaci mladší fanoušci uctívali svého „boha“ tím nejlepším možným způsobem, což mu dokázala i fanynka, která při závěrečné písni odhodila svou podprsenku pod mistrovy nohy. Ten si ji pak odnášel jako velmi cennou trofej do zákulisí. Čtvrteční den by tak šel i podle zpěvákových slov přejmenovat na Gott for People.

Páteční den byl rize Česko-Slovenský, a co se týká počtu návštěvníků, tak i nejúspěšnější. O odstartování posledního dne festivalu se postarali Mandrage. Ti předvedli velmi dobrou show, která uchvátila nejednu fanynku z prvních řad. Šrouby a matice, Františkovy Lázně či Mechanik si notovali téměř všichni. České mladíky pak vystřídali slovenští Horkýže Slíže, následováni Pražským Výběrem. Ve staropramen stánku se zatím předvedla Aneta Langerová, kterou následoval Tomáš Klus. Čerstvý tatínek si hodinovou jízdu s fanoušky velmi užil a s Jiřím Kučerovským tak nachystali příjemný zážitek pro všechny. Po vystoupení Kluse se dav přemístil na venkovní RfP stage, kde se vše schylovalo ke koncertu největší tuzemské kapely Kabát, doprovázené Big Bandem. Rockeři okolo frontmana Josefa Vojtka rozkákali a rozespívali dav téměř okamžitě. Notoricky známé refrény si zpívali všichni a závěrečné Moderní děvče už je zkrátka klasika. Finálový den festivalu Rock for People 2013 ukončil Richard Krajčo s kapelou Kryštof. Velmi povedené vystoupení zachytilo kapelu navrcholu a v její nejlepší formě.

Po loňském nevydařeném počasí se na účastníky konečně usmálo trošku štěstí a celý festival byl doprovázen velmi příjemným slunečným počasím. Lze tak říct, že se letošní 19. ročník vydařil a my jsme napnuti, s čím přijdou organizátoři na jubilejní 20. ročník festivalu.

 

Autoři: Adam Teprt & Jiří Gabriel