Rozhovor s kapelou Amorfia

Rozhovor s kapelou Amorfia

Od severomoravské bandy Amorfia už nečekejte žádný zálesácký čajový punk. Pětice hudebně nadaných kluků s cestovatelskou duší nyní nabízí klíč ke své muzice, jak lidem na ulici, tak věrným fanouškům v klubu. Nejen o prázdninách nabitých zážitky, ale i tvrdé práci na nové desce „The Key“, byl můj rozhovor s basákem Fišerem.

Popište krátce svou kapelu, jak byste se charakterizovali, kam se řadíte a pro ty, kteří už vás znají, jsou nějaké změny či důležité novinky v poslední době?
Hrajeme grunge- rock s nějakými těmi psychedelickými a bluesovými prvky. Náš zpěvák je často připodobňován ke zpěvákovi kapely The Doors. Vliv na nás mají dále kapely jako Pearl Jam a možná i Led Zeppelin. Je nás pět, původem z Českého Těšína, teď ale většina kapely pobývá v Olomouci. V poslední době je spousta novinek, největší chystáme právě nyní, vrcholí přípravy vydání našeho druhého CD.

V létě jste absolvovali „Summertour“ napříč Českem. Jak vznikl tento nápad? Jaké máte odezvy a hodnocení na tuto akci?
Nápad vydat se napříč naší republikou a hrát lidem venku na veřejných prostranstvích, vznikl při mém pobytu v Americe. Tam jsem si při podobném roadtripu uvědomil, že vlastně ani nevím, jak vypadá to naše Česko. Takže o tom procestovat naši zemi, zároveň propagovat naši kapelu, vydělat si na náklady spojené s cestováním a užít si tu pravou letní pohodu s kamarády, jsme byli rozhodnuti hned. Co se týče odezvy, jednou si nás u Plzně všiml jeden pán, který nám nabídl, ať zahrajeme v jeho hospodě. Myslím, že koncert se hezky vyvedl, přišla se podívat na nás skoro celá dědina. Až budeme mít příště cestu, tak se máme určitě znovu zastavit. Do povědomí lidí jsme se taky určitě dostali díky tomu, že jsme pravidelně aktualizovali naši polohu na FB, kde zrovna budeme hrát, díky čemu si nás lidé zpětně mohli najít, když na nás narazili, jak hrajeme u nich ve městě a tak podobně.

První album jste vydali v roce 2010, nyní vrcholí přípravy před vydáním placky druhé. Jaký cítíte rozdíl mezi těmito dvěma počiny, můžeme se těšit na něco speciálního?
Tohle je ta nejlepší deska jakou jsme kdy udělali (smích). Rozdíl je určitě ve zvuku, kdy teď už jsme si na tom dali více záležet. Jsme taky zkušenější a udělali jsme si to přesně tak, jak jsme opravdu chtěli my. Přichystali jsme si překvapení v podobě dvojalba. Hlavní část je nahrána živě v garáži a druhá část je akusticky. Z 90% jsou zde nové písně, ten zbytek jsou naše starší kousky, ale jsou nahrané jinak, takže i zní jinak.

Kdo je autorem hudby a textů? Odkud čerpá inspiraci?
Hudbu děláme tak většinou všichni, ale především asi naši dva kytaristi. Ti přijdou s nějakým nápadem a my to společně ve zkušebně dotvoříme. Text včetně zpěvové linky si dělá zpěvák. Zdrojem inspirací jsou jeho city k jedné nejmenované ženě.

Jak probíhalo samotné nahrávání nového CD?
Už v průběhu letní tour, jsme se rozhodli, že desku natočíme živě, jelikož jsme se za tu společně strávenou dobu dobře sehráli. Plánem bylo docílit syrového zvuku, tak aby to působilo dojmem staré nahrávky. Takže jsme si pozvali našeho šikovného zvukaře Robina Zoňe s technikou k nám do garáže, kde bylo v té době asi tak 50 stupňů a nahráli jsme to celé za jeden den. Druhou část jsme nahráli v jedné restauraci v polské části Těšína, kde byla to bylo v komornějším duchu, šlo nám hlavě o zachycení atmosféry poklidného letního večera na zahrádce restaurace

Plánujete s novým albem také videoklip?
Ta myšlenka zazněla, ale že bychom to přímo plánovali to ne. Když se něco jednoduchého a nápaditého naskytne, tak se tomu nebudeme bránit. Ale Pokud ten nápad nepřijde, tak se do klipu pouštět nebudeme.

Před vámi je křest alba, který proběhne 18.10. v Jazz clubu na Střelnici v Českém Těšíně, řekněte nám něco víc o této akci, kdo tam s Vámi bude? A kdopak bude vlastně kmotrem vašeho očekávaného dítka?
První zahrajeme my, potom vystoupí naše spřátelená kapela Off Axis z Frenštátu, se kterou jsme už zažili mnoho koncertů. Kmotrem bude nejspíš Kristian Danel z kapely Apatheia. On nás učil totiž v hudebce, takže je takový náš hudební tatínek. Budou zde CD na prodej a prvních několik šťastlivců jej dostane zdarma. Jazz club je náš domácí klub, kde hrajeme moc rádi a vždycky je tam parádní atmosféra.

Na závěr, bych Vás poprosila o nějaký vzkaz pro čtenáře DWD.cz:-)
Poslouchejte to, co vás baví, nenechte si nakecat co je dobrá hudba a co je špatná. Je to vaše vlastní volba co se vám má líbit!