Smola a Hrušky stráví Vánoce pohromadě

Smola a Hrušky stráví Vánoce pohromadě

Kapela Smola a Hrušky se celoročně věnuje oslavám 20. výročí a má za sebou jeden z nejúspěšnějších let svého působení na hudební scéně. Legendy ze Spiše letos vydaly již sedmé album pod názvem Černobílý, které se setkalo s výrazně pozitivními ohlasy nejen u fanoušků, ale i u recenzentů z hudební a mediální obce. Na jaře absolvovali tříměsíční klubové turné, během nějž odehráli 22 koncertů a svým fanouškům představili speciální a jedinečnou 2 hodinovou koncertní show. Potvrdili tak svou pozici jedné z nejsilnějších klubových a festivalových kapel.

Na Vánoce patříme k sobě

Na závěr oslav výročí připravila kapela pro své fanoušky vánoční dárek v podobě nového singlu „na Vánoce patříme k sobě“. Skladba je upřímnou výpovědí a jde opravdu o vyjádření pocitů členů kapely. Ti si po 20 letech působení v hudebním kolotoči uvědomují, že navzdory všemu, to nejdůležitější je mít někoho blízkého a milovaného. Někoho, ke komu se můžeme vždy vrátit, přitulit a trávit ten vzácný čas, jež nelze ničím nahradit. Na klipu kapela spolupracovala s kameramanem a filmařem Dušanem Krajčovičem - má za sebou množství kvalitních klipových spoluprací se známými interprety jako Kali, Majk Spirit, Peter Bič projekt, Tomáš Botló, Ektor, Fejbs či Majself. Natáčelo se ve stylové rodinné restauraci SOTTO Ristorante Italiano ve Spišské Nové Vsi. Její spolumajitelka Eva Polomského se jako jediná žena zařadila mezi TOP 20 šéfkuchařů v roce 2017. Ve skladbě dala kapela prostor i mladým talentům a skvělým vokalistkám z Dívčího pěveckého sboru Free Harmony Poprad. V klipu se objeví i unikátní záběry z hor natočené v Tatrách.

"Většina fanoušků by asi od nás očekávala recesistickou skladbu plnou sarkasmu, ironie nad konzumním způsobem života, kritiku řetězců a obchodních center, které mají Vánoce už v srpnu, ale naše skupina dělá hodně aktivit a tvorbu v první řadě po svém a svobodně, tak je dost možné, že výsledek asi většinu lidí zaskočí a myslím si, že v dobrém. Při psaní skladby jsem vzpomínal na pocity z dětství a porovnával je s těmi aktuálními. A stále ve mně rezonovalo téma, že Vánoce mám spojené s rodinou a s tím, jak jsme se vždy všichni setkali. Název a refrén skladby Na Vánoce patříme k sobě to vystihují dokonale. Pro mě je toto symbol Vánoc v mém nejhlubším nitru bez jakékoliv ironie i když připouštím, že každý si skladbu může vysvětlit po svém. Kromě toho jsem za poslední léta zpozoroval fenomén, že pokud za celý rok nepotkám nikoho z rodiny, přátel a známých, kteří žijí mimo naše rodné město či za hranicemi republiky, tak v době Vánoc a Silvestra jsou všichni doma a cítíme, že patříme k sobě a že jsme jako jedna velká rodina, "popisuje své pocity frontman Spoko Kramár.

Kapela Smola a Hrušky vznikla roku 1997. Šestičlenná formace má na kontě alba: Podzim 2003 (2003), Na chatě (2005), Kámen Papír Nůžky (2008), živák Lajfka (2010), Palec nahoru (2012), Best On 1997 - 2015 (2015). Kromě toho vydala DVD s názvem 13 životů / Live in Topfest (2010), CD a DVD Unplugged Live in Spišské Divadlo (2016) a nejnovější album Černobílý (2017).

Mezi nejznámější skladby skupiny patří - Gruľa, Mary, Honey Honey, Matura, Fajčiť treba, Profesor lásky, Čierny Biely, Televízne noviny, Za rodinu, Lovesong, Tangá, Analog Digital, Na čom záleží, Pridaj si ma, Som na*ebaný, Hit či Svokra.Nový Vánoční produkty a nové album Černobílý je v prodeji přes oficiální shop kapely: http://smolaahrusky.sk/eshop nebo přímo na každém koncertě.

Foto: Cmavá chýše - Jakub Fabián, Matej Lorman