The Tapes- čím levnější víno, tím více inspirace

The Tapes- čím levnější víno, tím více inspirace
Mladá Ostravská indie-rocková kapela, která se snaží zaujmout publikum svým naléhavým projevem a jen lehko přeslechnutelnými vlivy REM. I když se tyhle "pásky" stříhaly a přelepovaly jak to jen šlo, v nové sestavě jim to šlape lépe než kdy dřív a myslím, že o nich ještě hodně uslyšíme. Proto jsem vyzpovídal Kubu Šimkoviče (basa) a Molexe (kytara, back vox).

1. Jaké byly vaše začátky? Co rozsáhlé změny v sestavě?
Kuba: Původní sestava vznikla v roce 2006 kolem frontmana Matěje. On přišel s nápadem založit kapelu a členy našel u něj ve škole. Fungovali nějakou dobu a zažili si první úspěchy, koncerty, majáles. Když stoupala jejich popularita, rozhodli se natočit první desku „Tales facts and things that were worth it“ U ní se objevil velký konflikt a kapela se před dotočením desky rozpadla. Zbytek tracků dotočil Matěj jako basák, bubeník, kytarista i zpěvák v jedné osobě. Po vydání desky našel Matěj nového kytaristu Jaryna a bubenici Kláru, se kterou se vrhl do studia nahrát skladbu pro kompilaci Ostrava Music city 2011. Já, jako basák, jsem přišel na začátku roku 2011. Kapela koncertovala a vše klapalo až do chvíle, než se polovina kapely odstěhovala do Prahy a vznikli zase klasické hádky. Já s Matějem jsme ale chtěli hrát dál, takže jsme začali pátrat po novém kytaristovi a bubeníkovi. Našli jsme Molexe a Radima z rozpadlé kapely Stick and Balls a s nimi to táhnem až doteď.

2. Kdo u vás skládá písně? Kde hledáte inspiraci?
Kuba:Skládání je čistě Matesova parketa. Texty jsou čistě jeho práce. Inspiraci hledá ve svém každodenním životě, takže v textech najdete jeho příběhy, které jsou ve velké většině pravdivé. Do instrumentální části mu samozřejmě kecáme a nakonec jsme tam zastoupeni vlastně všichni. Mates má fakt moře nápadů. Má takový otrhaný sešitek, do kterého různě píše, co ho zrovna napadne, a je schopný za krátkou dobu složit neuvěřitelné množství materiálu.

3. Jaké kapely jsou pro vás vzorem a které vás nejvíc ovlivnili?

Kuba: REM pro Matěje je to jeho život, inspirace, prostě vše.
Molex: Máme taky rádi Stinga, Bon Joviho, jedna kapela, na které se asi shodnem, je Foo Fighters. Máme to v kapele každý trochu jinak. Já s Radimem (bubeník) jsme víc rockově založení, oproti tomu tady třeba Kuba je víc do jazzu, alternativy a funky.

4. Viděl jsem váš video blog o nahrávání. Co vlastně nahráváte a jak to jde?
Molex: Sami pořádně nevíme, co z toho ještě vyleze
Kuba: No máme jasný plán. Má to být dospělá deska, s novými lidmi a úplně novým repertoárem. Možná bude kratší než ta první, protože 18 věcí je docela moc, ale dvouciferné číslo bychom chtěli zachovat.
Molex: Nahrává s námi externě i houslistka Barča Svrčinová (ex. Outsiders) a je v jednání jeden song s Albertem z Charlie Straight.

5. Plánujete také v blízké budoucnosti nový klip?
Kuba: Obecně jsou klipy problém. Nechtěli bychom nějakou amatérskou práci, a aby to tak nebylo, je potřeba skvělý tým, peníze a hlavně moře času. Snažíme se teď všichni soustředit na dotočení desky, což plánujeme do konce roku. Měli jsme vymyšlený klip k písničce „Cages“, ale tak nějak z toho sešlo.
Molex: My s Radimem s tím máme trochu problém. Nechtěli bychom dělat klip k songu, který jsme vlastně nedělali, a proto to určitě bude k nějaké zbrusu nové věci…
Kuba: Priorita je deska. Máme zatím 5 věcí a chceme, aby to bylo opravdu podle našich představ. Klip bude, až bude deska hotová, a my na to budeme mít čas i nápady. Jinak pro nás tady s Molexem je největší pomocník při nahrávání víno. Jak můžete vidět na videu ze studia, čím levnější tím víc inspirace v něm najdeme. :)

6. Co byste řekli k písni Superficial? Jak probíhalo nahrávání?

Kuba: To je taková zábavná věc. My jsme tu písničku v 6 slyšeli poprvé na zkoušce a v 8 už jsme seděli zavření ve studiu a nahrávali. Chtěli jsme ji nahrát live , všichni dohromady a to i s videem které najdete na našem youtube. Trvalo to dlouho do noci, ale nám se výsledek líbí a myslím, že to za to stálo.

7. Jak fungujete jako kolektiv?
Molex: No, já bych řekl, že možná lépe než v původní sestavě. Klára a Jaryn nebyli zrovna nějací kaliči a teď v poslední době se snažíme držet partu jako kapela. Času je sice málo, ale snažíme se.

8. Jak to vypadá s klubovou scénou v Ostravě a proč by měli lidi poslouchat vaši hudbu?
Molex: My jsme se rozhodli, že bude v Ostravě koncertovat co nejméně a chtěli bychom vyjet někam pryč, zahrát si před novýma lidma a na nových místech.
Kuba: Tady v Ostravě je to těžké. Některé kluby jdou nahoru, ale pořád je tady málo míst kde hrát. Většinou jsou to kluby jako např. Plán B nebo Chlív, které nemají nijak velkou prestiž, a teoreticky si tam může zahrát kdokoliv.
Molex: Když hrajeme v Ostravě, počítáme s tím, že přijdou hlavně kamarádi a známí, chceme ven, abychom zaujali lidi čistě naši hudbou, a ne tím, od kdy se známe.

9. Jaký je váš sen, kde byste si chtěli zahrát?
Kuba: Když jsme natáčeli rozhovor pro Óčko RGM Live space, řekli jsme Lucerna. To se nám hned v zápětí splnilo, protože hrajeme ve finále soutěže „S náma na to máš“. Hraní pro 20 lidí je někdy težší než pro 200, a proto bychom chtěli, aby fanoušci opravdu chodili na koncerty a neseděli jenom u funpage svých oblíbených kapel. Máme na svých FB stránkách přes 500 fanoušků. Je to super a moc nás to těší, ale bohužel vidíme nulový feedback. Snažíme se je zaujmout. Točíme videa a servírujeme jim koncerty až pod nos a lidi stejně nedorazí. Všechno toto spravování funpage stojí čas a pak zamrzí, když se nikdo ani neozve. Chtěli bychom číst vaše názory na koncerty a nové věci. Hodněkrát jsme slyšeli jako výmluvu to, že se jim nechtělo dát blbých 40 Kč za vstup. A tohle mě mrzí nejvíc.

10. Na závěr, kde a kdy budete k vidění a slyšení?
Molex: 19.4 budeme hrát v Plánu B jako doprovodný program Ostravského Majálesu.
Kuba: Je tam vstup asi 30 Kč, málo prostoru, hezky natěsnáno, dobré pivo takže určitě přijďte. 21.4 hrajeme v Humenném. Je to vesnice až u Ukrajinských hranic, takže nejvěrnější fanoušci můžou dojet  5. 5. 2012 - 20:00 hod. (repríza 8. 5. 2012 - 20:00 hod.) budem na Óčku v soutěži RGM live space, takže kdyby se vám naše hudba líbila, stačí poslat SMS a my za ně budeme moc vděční.