Z každého koutku světa něco aneb Bitumen Beat na Jamrocku!

Z každého koutku světa něco aneb Bitumen Beat na Jamrocku!

Po někoho nejpřekvapivějším objevem letošního ročníku, pro jiného naprosto očekávanou akvizicí. Už název napovídá, že zavítáme lehce do romské hudební subkultury, avšak nenechte se pomýlit! Nejde o žádnou vesnickou cimbálovku!

Bitumen Beat nepatří mezi stálé kapely české hudební scény. Se svou krátkou historií se perou teprve třetím rokem a už jen kvůli svému žánru to pánové Gejza (kytara, zpěv), Adam (housle, zpěv), Petris (basa, zpěv), Dušan (sampler, zpěv) , Michal (bicí) a Danko (akordeon, zpěv) nemají vůbec jednoduché.


Z toho mála, co media a internet o kmenu Bitumenů nabízí, jsme se dozvěděli, že Bitumen Beat vznikli v podstatě z uskupení Terne Čhave (o kterém už roky víme), avšak i my se nechali pomýlit. Terne Čhave (v překladu "mladí kluci") jsou zváni všichni, kteří si toto jméno propůjčují od svého kmene a navrací jej kmeni až po svém návratu po nabytí světských zkušenností a zkušenností svých otců. I tito Terne Čhave se svojí tvorbou projeli kus světa a když už bylo zkušenností dost, navrátili jméno svému kmeni.
Roky hraní v hospodách, klubech a festivalech však i oni podlehli vlivům vnějšího světa a ten se promítl v samotném podání jejich muziky světu. Inu povězte si sami. Už jste někdy viděli romskou kapelu s elektrickou kytarou a baskytarou, digitálními samply a místy hrubým rockovým soundem?


A co k tematice písní, jimž pravděpodobně nebudete rozumět?
BITUMEN BEAT si klade otázky: Jakou cenu má cestování, když mám doma satelit? K čemu je mi práce a peníze, když je moje žena rozhazuje s milencem? Je spravedlivé, že mi odpojili proud, když mám za sebou kilometry vykopaných příkopů na elektřinu? Je opravdu každý tím, čím se zdá být? Odpovědi jsou ukryty ve zvuku bubnů, hlasů, kytar, houslí a dávných, ve fyzické podobě už zaniklých, nástrojů...
Letošní ročník bude z pohledu žánrové pestrosti určitě jedinečný a o jeho kvalitě nemůžeme ani chvíli zapochybovat. Všdyť posuďte sami už koncem června na loukách Pod Rozárkou!

Další články z této kategorie: