Brněnský Majáles: Prach se vířil a dav hýřil

Brněnský Majáles: Prach se vířil a dav hýřil

Zdá se mi, že brněnský Majáles stává se rok od roku lepším, kvalitnějším a troufám si říct, i více multižánorvějším. Letošní ročník tuto mou myšlenku utvrdil už při zveřejnění účinkujích, tedy dávno před tím, než jsem se 11. května ocitla na místě činu v Brně - Komárově.

V brzkých odpoledních hodinách, na rozpáleném place před Gambrinus Excelent stagí nepostávaly nikterak velké davy. Nicméně zastupitelé brněnské scény , pětice kluků nesoucí název Professor Leopard si své příznivce našla úspěšně a tak odstartovala devátý ročník brněnského Majálesu.

A už je to tady, tak jako každý rok. Neustálé sledování programu, aby mi neunikla ani jedna kapela, kterou bych si chtěla poslechnout, přebíhání od stage ke stagi, od stánku ke stánku.
Tak se po Leopardech přesouvám na Sherwood stage, kde už si publikum slušně rozjeli Fast Food Orchestra. Tahle banda nenechá klidným asi nikoho a každý jeden člověk v davu si minimálně jednou určitě poskočil.

Ač se mi nechtělo v takovém rozjásaném stavu od stage odcházet, naznala jsem, že teprve teď si pod dalším podiem přijdu na své. Pipes and Pints...
Už z dálky bylo vidět šílející, pogující, řvoucí dav, rozvířený prach a jedinéčný sound téhle sebranky. Především díky tolik originálním dudám ( dudům? těžko říct :)).
Neskutečné vedro, prach všude kolem vás, na vás, ve vás. Tohle vážně nikoho netrápilo. Když jsem v pauze při jednom songu zaslechla cosi o wall of death a circle pit, preventivně jsem si radši couvla.Věděla jsem proč :D Dav šílel a z létajícího prachu kolem se stával solidní vír.
I já jsem při posledním songu odhodila tašku i foťák a alespoň posledních 5 minut si neskutečně zařádila. Za sebe říkám ANO - Pipes and Pints pro mě byli hvězdami Majálesu ještě spolu s Inékafe ( ale na ty je ještě čas :) .

Zatímco na vedlejších stagích zněli například Prago Union nebo Polemic vyčkávala jsem na UDG.
Ani ne tak proto, že bych je tak nutně chtěla slyšet, ale spíše ze zvědavosti, zda jejich show něčím oživí a nebude to stále ten samý stereotyp typu: rozdělíme se na dvě strany a bude dělat "Uoooo"... Překvapení jsem se nedočkala, možná snad jednoho v podobě nové písničky, kterou si ani nevybavím, tudíž mě asi nijak neuchvátila. Nicméně kluci mají početnou fanouškovskou základnu a pod pódiem rozhodně prázdno neměli.

Za to když jsem přišla asi do poloviny vystoupení Skyline, to byla jiná. Dav jaký tu nebyl snad ani loni a Skyline nabití energií nezklamali. Výborná komunikace s publikem, neustálé výskoky a nezaměnitelné hlasy všech členů, to prostě dokáže nadchnout.

Zjišťuji, že nestíhám Wohnouty ani Sto zvířat, protože čekám na Kluse s Kučerovským.
Tahle dvojice přitáhla, mám pocit, snad téměř všechny návštěvníky. Trošku jsem se bála, aby Tomáš neopakoval show, kterou jsem už nejednou měla možnost vidět. No ale s Jirkou jsou to kluci vskutku vynalézaví a tak se na pódiu objevily dokonce tři páry "z lidu", kteří si na píseň VeSmíru za zády dvou muzikantů zatančily. Ach ta romantika. Nechyběly jak skladby z nového alba Racek tak ani staré známé hitovky z alb starších.
Jsem hotová z Kluse a tak vynechávám Fixu a snažím se najít stín, pro svá spálená ramena...I když už je stejně pozdě.
Na pódiu showmani MIG 21. Jiří Macháček při skladbě Tančím odhodil sako a parádně se rozjel a kroutil...jako za mlada :D
No a s dostatečným předstihem utíkám na Inékafe. Při první písničce se mi jaksi zdálo, že zpěváka Vratka jaksi "nepočujem" , ale při druhé už bylo vše ok. Inéčka jsou prostě klasici. Umí dělat show, umí oslovit publikum. Co víc si přát.
Kapela sáhla v repertoáru i do dávné minulosti a zahrála například song Zhasni.
Takže ANO, Inékafe pro mě byli další hvězdou letošního ročníku.

Na malé Excelent talent stagi se vystřídali různé kapely, které se na Majáles dostali zásluhou hlasování fanoušků na internetových stránkách. Zahráli si tu tak například Faxex, The Rest, nebo The Hydes. Nejvíce však fanoušky rozproudila kapela Homoguru, která celou "talentovou" soutěž vyhrála.

Pak už jen šílenci Nightwork v čele s Vojtou Dykem odehráli vypalovačky jako Tepláky nebo Slunce v duši a večer pro mě zakončili Tatabojs.
Za zmínku určitě stojí i to, jak se většina účinkujících angažovala ve shánění podpisů na petici proti zavření brněnského klubu Fléda,

Odebírám se plná zážitků, příjemně unavená a nepříjemně spálená na zastávku spolu s tisícovým davem, odhodlaná vydobít si místo na sezení v právě přijíždějící šalině...:)
Neváhejte si připomenout celý tento nezapomenutelný den ve fotkách a videích níže.

Inékafe - Biely hotel live na Majálesu zde
Fast Food Orchestra live na Majálesu zde